Adam Otu Faydaları nedir ? Adam Otu Nasıl Kullanılmalıdır

Adamotu Nedir

Adam Otu Hakkında Genel Bilgiler

( Alraunwurzel / Mandragore / Mandrake )

Mavimsi-mor renkli çiçekler açan, rozet yaprakli ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir.

İlk yaratılan bitkilerden olduğu rivayet edilir. Araplar, İyonyalılar, Romalılar adamotunu bilirlerdi. Hatta Romalılar adamotu için “tıpkı insandır, bir soluğu eksiktir “demişlerdir. Tevrat’ta da zikredilen bir bitkidir. Eski kaynaklarda adamotunun tıpkı insan gibi olduğunu zikrettikten sonra biraz daha ileri gidilerek erkeği ve dişisi olduğundan da bahis edilir. Doğrusunu Allah (cc) bilir. Kökleri yere öyle tutunmuştur ki koparması zor olur. Dünyada bir çok bölgede büyücülükte kullanılan adamotu kuvvet macunlarının da baş aktörlerindendir.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Batı ve Güney Anadolu.

Kullanıldığı yerler: Kökleri % 0,3 oranında Hiyosiyaminlerle Skopolamin alkaloitlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatlarin terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Adamotu zehirli olması sebebiyle dıştan kullanılması gereken ve dıştan kullanıldığında da çok etkili olan bir ottur.

Nasıl ve Nerede Kullanılır?


Adamotu bıçakla kazınarak kullanılır. Bu kazınan kısım merhem haline dönüşür. Elde edilen bu merhemi başınıza sürerseniz baş ağrınıza iyi gelecektir. Rivayet olunur ki adamotu insan vücudunu benzediği için onun insana benzeyen kısımlarından alınan merhemler insandaki o kısma konulursa daha etkili olur. Tabi ki ağrılara da  faydalıdır. Romatizmal ağrılara da bu merhemi tatbik ettiğinizde çok iyi sonuçlar alacaksınız.

Dişiniz Ağrıyorsa

Çok az miktarda adam otunu kaynatıp gargara yapın veya ağzınızı çalkalayın. Bu suyu yutmamaya özellikle dikkat edin, biliyorsunuz adam otu zehirlidir.

adam otu, adamotu nasıl kullanılır, adam otu nasıl kullanılır, adam otunun faydaları, adam otu kökü nasıl kullanılır, adam otu nedir, adam otu faydaları, adam otu sivilce, adem ağacının faydaları, adam otu kökü faydaları

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , ,
13 Kasım 2012 13.749 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir