Adet Gecikmesinin Nedenleri: Adet Kanaması Neden Gecikir?

Adet kanamasının gecikmesini genel olarak ikiye ayrılır. Biri yılda sadece bir iki ay geciken adet kanamasıdır. Bu gecikmesi aile ve iş stresinden, mevsim değişikliğinden, günlerin uzayıp kısalmasından kaynaklı olabilir. Bu tür adet gecikmesi için ilaç kullanılması gerektirmez. Diğer adet gecikmesinin ise birçok sağlık problemine dayanmaktadır. Problemli adet gecikmesinin nedenleri dört grupta toplanmaktadır. Adet gecikmesine neden olan durumlar; rahim içinden vajinanın ucuna kadar giden yolda oluşan rahatsızlıklar, hipofiz salgı bezindeki düzensizlik, yumurtalıklardaki yumurta üretimi bozukluğu ve beynin üst bölgesindeki merkez ile bağ içinde olan hipotalamus bölgesinde oluşan rahatsızlardır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri: Adet Kanaması Neden Gecikir?


Adet gecikmesinin nedenlerinden birisi olan rahim içinden vajina ucuna kadar giden yoldaki oluşan rahatsızlıklar, genelde yapılan müdahaleler sonucu oluşur. Bölgeye yapılan bir operasyondan sonra adet gecikmiş ise rahimden vajinaya kadar olan yolun hasar görmüş olmasından kaynaklıdır. En çok hasar kürtajdan dolayı görülür. Kürtaj, rahim iç tabakasına zarar verebilir ve rahim ağzı kanalında tıkanıklık oluşturabilir. Kanser teşhisinden sonra yapılan işlemden sonrada adet gecikebilir. Ancak çok nadir görülür. Bu işlem rahim ağzında olan kanser öncüsü lezyonların çıkartılabilme amaçlı yapılan konizasyon sırasında rahim ağzı kanalı tıkanabilir.

Hipofiz salgı bezi, hormon salgılarının düzenini bozarak adet kanama döngüsünün takılmasına sebep olur. En çok etkileyerek düzeni bozan prolaktin hormonunun yükselmesidir.

Yumurtalıklardan dolayı adet gecikmesi de kendi içerisinde ayrılmaktadır. Düzensiz adet görmesi ve bunun yanında daha fazla belirtilerin olması polikistik overden kaynaklı olabilir. Yaş eğer 40’ın üstü iste adet 15-20 gün gecikmiş ise menopozdan şüphelenebilir. Yumurtalıklarda üretilecek yumurta hücresi olmadığında adet kanaması olmaz. Bu durum menopozun başlangıcıdır.

Beynin üst bölgesindeki merkez ile bağ içinde olan hipotalamus bölgesinde oluşan rahatsızlık adet kanaması geciktirir. Hipotalamus, hipofiz hormon salgısına komuta vermesinde engel olan bir etken adet kanamasının gecikmesine neden olur. Hipotalamusun, hipofizi hormon salgısını üretme komutunu vermesine engel olan sebep en çok selim tabiyatlıdır.

Adet Gecikmesiyle alakalı diğer sitelerdeki yazılar

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur?| KadınGünlüğü.net
ADET GECİKMESİ neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? | Havvalar.com
Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözüm| KadınGünlüğü.Net

ramazanda adet gecikmesi, limon adeti geciktirirmi, geciken adet nedenleri, ramazan ayında adet gecikmesi, Adet Gecikmesinin Nedenleri, neden adet gecikir, ramazanda adet düzensizliği, ramazanda adet gecikir mi, 2 ay geciken adet, limon adet geciktirirmi

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:,
23 Temmuz 2011 22.273 okunma 4 defa yorumlanmış

4 yorum yapılmış »


 • selin demiş ki:

  meraba ben yaklasık 1 hafta once kızılaya kan bagısında bulundum ve bu hafta adet gormem gerekırdıı neden gormedım :S cvp vernn hemenbeklıorumltfn ne yapmamm lazımbu durum normalmııı


 • selin demiş ki:

  ben 16 yaşındayım ve adetim geçkti.aslında adet belirtileri de oluyor vücudumda sizce normal mi


 • eylül demiş ki:

  17 yaşındayım ve en az 3 aydır adet olmuyorum gerçekten korkmaya başladım sizce ne yapmalıyım?


 • busra demiş ki:

  Merhaba ben gecen ayin yirmi altisinda oldum suan daha olmadim olurmuyum guatircikti bende ceviz kurude kullaniyorum ondan olabilirmi

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir