Ahmet Maranki Cilt Bakımı İçin Şifalı Bitkiler

Cilt bakımı için bitkisel yöntemler, çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Sizlere Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin kitabında önerdiği bazı bitkilerden bahsetmek istiyoruz.
Kainat Eczanesinden Tavsiye Edilen Bitkiler:


Avakado (Persea Americana):

Egzemalı hastaların, avakado yağı ile yapacakları uzun süreli tedavi bu rahatsızlığı iyileştirir. A,E ve D,vitaminleri açısından oldukça zengin olan avakado, bu vitaminlerle cildi besler. Cildinizde tahriş, kızarıklık ve kaşıntı varsa, avakado yağını bu bölgeye direk uygulayabilirsiniz, faydası olur. Aynı zamanda ağız yoluylada aynı tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Papatya (Matricaria recutita):

Papatya çayını içerek bir çok rahatsızlıkta fayda buluyoruz, suyunu cildimize kompres yaparakta fayda görürüz. Bu çay cildinde iltihaplı sorunları olan ve mantar rahatsızlığı olan hastaları tedavi eder. Yapılan araştırmalar sonucu avrupada onaylanmıştır.

Salatalık (Cucumis sativus):

Soymuş olduğunuz salatalığın içine, biraz avakado ekleyin, blenderden geçirin. Yapmış olduğunuz bu karışımı cildinizdeki sorunlu bölgeye sürün, 15 dakika ile 1 saat arası bekletin. Salatalığı yanık bölgeye koyarsanız ağrıyı azaltır, kırışıklıkların üzerine koyarsanız, kırışıklarda da azalma görürsünüz.

Aynı Safa Çiçeği (Calendula officinalius):

Aynı safa çiçeği çok güzel bir çiçektir. Bazı insanlar bu çiçeğin bütün cilt problemlerini çözdüğüne inanır. Aynı Safa Çiçeği, alyuvarları zararlı mikropları yok etmesi için uyarır. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Havuç (Raucus carota):

Havuç, bol yendiğinde cildimize sağlık verir. Ciltte meydana gelen hasarları onaran karotenoid maddesi havuçta bolca vardır. Yüzde çok olan akneye karşı verilen Retin-A adlı ilaç, bir karotenoid preparatıdır.

Semizotu (Portulaca oleracea):

Semizotuda tıpkı havuç gibi karotenoid bakımından çok zengindir. Bir blenderın içine, bir havuç, bir avuç semiz otu ve birazda ananas koyun karıştırın, hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün 20 dk bekletin.

Ceviz (Jugians):

Dövdüğünüz ceviz yaprağından, 2 çay kaşığı alıp, kaynamış bir bardak suda bekletin. Bu karışımı cildinizdeki sorunlu bölgelere kompres yaparak çözebilirsiniz.

Ananas (Ananas comosus):

Cilde yapılan en son uygulama alfahidroksi asittir. Kısaca AHA denilen bu yenilik,ölü hücrelere tutunmuş maddeleri ayrıştırır. Ölü deri hücrelerinin yok olmasını sağlar. . Dermetologlar AHA uygulamasını akne, cilt çatlağı, kırışıklık ve ciltte oluşan başka cilt sorunları için kullanmaktalar. Yüze maske yaparakta uygulanır.

Aloe (Aloevera):

Aloeveranın yaprakları cilt problemleri için çok faydalıdır. Kesik, yanık ve ciltte oluşan başka sorunlarda aloeveranın alt yapraklarını kesin, uzunlamasına bölün içinden çıkan jel kıvamındaki maddeyi yaranın üstüne sürün, çok faydasını göreceksiniz.

uz masqalari, semizotunun cilde faydaları, sac masqalari, semizotu maskesi, aloe vera bitkisi cilde nasıl uygulanır, semiz otunun cilde faydaları, uzmasqalari, aloe vera yüze nasıl uygulanır, aloe vera cilde nasıl uygulanır, semizotu cilt

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:,
25 Mayıs 2011 4.102 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


  • v demiş ki:

    uzdeki nazik damarlara ne etmek oiar

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir