Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelye, özellikle yaz mevsiminde taze olarak, kış mevsiminde ise konserve ya da dondurulmuş şekilde yenilen; gerek pilavlara; ve gerekse de sadece kendi yemeğine lezzet veren yiyeceklerden bir tanesi. Ancak bezelye deyip geçmemek gerekiyor. Bezelyenin faydaları sayılamayacak kadar çok…
Bezelye, botanik aleminde meyveler sınıfına giren; ancak yüzyıllardır sebze olarak yemeği yapılan bir yiyecektir. Bezelye, küçük yuvarlak tanelerin kabuktan çıkartılması ile yemeklerimize lezzet vermektedir. Pek çok yemeğe de destek verdiğini söyleyebiliriz; ve bezelyenin hangi tatlarda güzel durduğuna örnek vermek gerekirse, Rus salatasını verebiliriz ki Rus salatası da oldukça sevilen bir meze türüdür ve bezelye ile tatlandırılmaktadır..

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?
Bezelyenin faydaları, bezelyenin içerisinde bulunan protein, vitamin ve minerallerle değerlendirilmelidir. Bezelyenin içerisinde, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor, karbonhidrat, lif ve protein bulunmaktadır. Bütün bu belirtilen içerik, bizlerin, bezelyenin faydaları hakkında fikir sahibi olmamızı sağlarken, biz yine de, bezelyenin faydaları hakkında kısaca bilgi alalım:
Bezelyenin faydaları arasında ilk sırada, kalorisinin düşük olması yer almaktadır. Düşük kalorisi ile bezelye, kilo vermek isteyenler için bezelyenin faydalarından yararlanmaları gerektiğini göstermektedir.
Bezelyenin faydaları arasında, az önce de belirttiğimiz gibi, bezelyenin içeriğinde yer alan lifler sebebiyle, hazımsızlığa iyi gelmesi de sayılmaktadır.
Bezelyenin faydaları arasında, yüksek kolesterole iyi geldiği de, yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır.
Bezelyenin faydalarından bir tanesi de, bağışıklık sistemini korumasıdır. Bezelyenin faydaları arasında yer alan bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bezelyenin içeriğinde bulunan C vitamini ve demir sayesinde gerçekleşmektedir.
Bezelyenin içerisinde lutein de yer almaktadır. Lutein, bezelyenin faydaları arasında, yaşa bağlı bişil kaybını önlemesi ile, kataraktın gözlerden uzak olmasını sağlaması sebebiyle luteinden yararlanılmaktadır.
Bezelyenin faydaları arasında, glükoz seviyesini düzenlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu sayede bezelye, kişilerin enerji seviyelerini belirli bir düzeyde tutmaktadır.
Bezelyenin faydaları arasında, sinir sistemini ve karbonhidrat metabolizmasını düzenli çalıştırmasından da söz etmek gerekmektedir.
Bezelyenin faydaları arasında, bezelyenin içerisinde yer alan kalsiyum ve potasyumdan da söz etmek gerekmektedir. Bu içerikleri ile bezelye kemik gelişiminde ve kemik sağlığında önemli rol oynamaktadır.
Bezelyenin faydalarından bir tanesi de kalp sağlığına iyi gelmesidir. Bezelyenin kalp sağlığını korumasının sebebi, bezelyenin içeriğinde bulunan B6 vitamini ile folik asitten kaynaklanmaktadır.
Bezelye aynı zamanda antioksidan ve C vitaminini bolca içermektedir; ve bu özelliği, bezelyenin faydaları arasında kanserden korunmanın da sayılması gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır.

Ender Saraç Bezelyenin Faydaları

Ender Saraç’la Sağlıklı Yaşam programında bezelyenin faydaları hakkında, izleyenlerini bilgilendiren Ender Saraç, bezelyenin faydalarının bilinmesi; ve bezelye sevenlerin, bezelye tüketimini buna göre gerçekleştirmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştur. O halde bakalım bezelyenin faydaları nelermiş:
Bezelyenin faydaları arasında ilk sırada, bezelyenin, vücudu kuvvetlendirmesi, bununla birlikte de vücuda enerji vermesinden söz etmek gerekmektedir.
Ender Saraç, bezelyenin faydalarından bir tanesinin de, kasların gelişmesi; ve yenilenmesi olduğunu belirtmektedir. Bezelye yiyerek, daha güçlü kaslara sahip olmak mümkün.
Bezelyenin faydalarından bir diğeri ise, bezelyenin, kansızlık sorununa karşı olumlu etkilerinin olmasıdır.
Bezelyenin faydaları arasında, bezelyenin, kan kanserine karşı koruyucu etkisinin olduğu yönünde de bilgi vermek gerekmektedir.
Bezelyenin faydalarından bir diğeri ise, karaciğerin, daha düzenli çalışmasını sağlamasıdır.
Ender Saraç, bezelyenin faydalarından sonuncusunun ise, bağırsakları çalıştırmak olduğunu belirtmektedir. Bezelyenin faydaları arasında, kabızlığı önlemek de yer almaktadır.

bezelyenin kalorisi, bezelyenin faydaları, bezelyenin faydaları nelerdir, bezelye faydaları kısaca, bezelyenin faydaları nelerdir kısaca, bezelyenin vitaminleri

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)30 Kasım 2011 1.949 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir