Çörek Otunun ve Çörek Otu Yağının Faydaları

Şifalı bitkiler ve sağlık ile ilgili konulara merakı olanlar, çörek otunun faydalarından az çok haberdardırlar. Çörek otu yağının bir gramında, bizim günlük olarak almamız gereken doymamış yağ ihtiyacını karşılayacak kadar doymamış yağ vardır. Ve insan vücudunun da, çörek otu yağının içeriğindeki doymamış yağa çok ihtiyacı vardır; çünkü insan vücudu doymamış yağ üretimni gerçekleştiremez; ve bu durum sayesinde de dışarıdan alma gereksinimi doğar.

Çörek Otunun ve Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağının faydaları arasında yer alan bir diğer etki de, çörek otu yağının solunum yollarını genişleterek rahatlatıcı etki yaratmasıdır. Çörek otu yağının faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi de krampların giderilmesinde yardımcı olmasıdır. Çörek otu yağının faydaları arasında yer alan bir diğer etki ise, çörek otu yağının öksürüğü azaltma etkisidir. Çörek otunun öksürüğün azalmasına olan katkısı, ifrazatı geliştirmesinden kaynaklanmaktadır.
Çörek otunun faydaları arasında idrar söktürücü özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Çörek otunun faydalarından bir diğeri ise iltihap kurutucu özelliğidir. Çörek otunun faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi de ağrı kesici özelliğinin bulunmasıdır. Çörek otunun faydaları arasında, vücudun savunma sisteminin güçlendirilmesinden de bahsetmek gerekmektedir. Çörek otu belirlenen etkiyi, içeriğindeki B grubu vitaminler ile gerçekleştirmektedir. Çörek otunun faydaları arasında kalp rahatsızlıklarının giderilmesinden ve tansiyon dengelemesinden de söz etmek gerekirken, çörek otunun faydalarından bir başkası ise, hücre yenilemesine katkıda bulunmasıdır.


Çörek otunun faydaları arasında, vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinden de söz etmek gerekmektedir. Aynı zamanda çörek otu, vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılmasında da katkı sağlamaktadır. Çörek otunun faydaları arasında, virüsleri, mikropları; ve bakterileri öldürücü etkisinin olduğundan da söz etmek gerekmektedir. Çörek otunun faydaları arasında kan şekerini düşürmesinden de söz etmek gerekirken, çörek otunun faydalarından bir başkası da damar hastalıklarına karşı koruyucu nitelikte olmasıdır.
Çörek otunun faydalarından bir başkası ise hazmı kolaylaştırmasıdır. Çörek otu aynı zamanda, vücutta bulunan zehirin de vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Çörek otunun faydalarından bir diğeri ise safraya iyi gelmesidir. Çörek otunun faydaları arasında, yaraların çabuk iyileşmesinden de söz etmek gerekmektedir. Çörek otunun faydaları arasında alerjinin önlenmesinden de söz edilirken, aynı zamanda çörek otu, vücuttaki hormon sistemini de dengeler; ve dolayısı ile kullanan kişilerin ruh hali üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
Hamilelik ya da lohusalık döneminde, ezilmiş çörek otunu; ya da çörek otu yağını bal ile karıştırarak tüketen kişiler, hem daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirecekelrdir; hem de bebeklerine verecekleri süt, bebekler için daha kaliteli hale gelecektir.
Çörek otu yağı, egzema ya da farklı deri hastalıklarına sahip olan kişiler için de oldukça faydalı bir etkiye sahiptir. Egzema üzerine sık aralıklarla uygulanan çörek otu yağı, egzemanın çabuk iyileşmesine yardımcı olurken, tüm deri hastalıklarında etkisi olan çörek otu yağı, mikropları öldürerek, enfeksiyon giderici etki gösterir; ve deri hastalıkalrının çabuk iyileşmesine katkı sağlar.
Çörek otunun faydaları arasında, midedeki hazımsızlık probleminin çözülmesi; ve şişkinliğin giderilmesi de yer almaktadır. Çörek otu, hemoroite de iyi gelmektedir; çünkü çörek otu damarları genişleterek kan dolaşımını hızlandırıcı etki göstermektedir. Çörek otunun faydaları arasında, metabolik hastalıkların iyileştirilmesi de yer almaktadır. Yükselen şekeri, kolesterolü; romatizmal ağrıları gidermeye yardımcı olmaktadır.
Çörek otunun faydaları arasında iktidarsızlık probleminin giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Kısırlık sorununun çözülmesinde de çörek otunun faydaları vardır; çünkü çörek otunun cinsel hormonlarla ilgili işlevleri bulunmaktadır; ve hormon arttırıcı etkiye sahiptir.
Çörek otu yağının faydaları arasında, kadınlardaki adet sancılarının giderilmesinden, diş ağrısının ortadan kaldırılmasından da söz etmek gerekmektedir.
Çörek otu nasıl kullanılır? Çörek otunun kurutulması sonucunda baharat olarak kullanılması mümkündür. Bununla birlikte çörek otu kaynatılarak çayı da içilebilir. Çörek otu yağından da yararlanılabilir.
Çörek otu yağının faydaları arasında saç döülmesine ve kepeğe iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Çörek otunun suyu ile sivilcelerin üzerine pansuman yapılırsa, sivilce tedavisini olanaklı hale getirir. Çörek otu ve sirke karışımı ile yapılan gargara, diş ağrılarının giderilmesine katkıda bulunmaktadır.

çörek otu yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi, çörek otu yağı göz altı morlukları, suna dumankaya çörek otu yağının faydaları, göz altı morluklarına çörek otu yağı, suna dumankaya cörek otu yağı, çörek otu yağı göz altına sürülürmü, göz altlarına çörek otu, göz altı morlukları çörek otu, corek otu yagi goz morluklarina iyi gelir mi, çörek otu yağı göz çevresi morluğa iyi gelirmi

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:,
11 Temmuz 2012 4.671 okunma 3 defa yorumlanmış

3 yorum yapılmış »


 • yaren demiş ki:

  kizimin bagirsaklari calismiyo her buyuk tuvaleti geldiginde agliyo ve cok zorlaniyo 2.ci veya 3.cu ikinmasinda ancak biraz yapabiliyo ama cok aci cekiyo belli bunun icin ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim.


 • selimapca demiş ki:

  Birde bu yazımızı okuyarak deneyin.
  http://www.kadingunlugu.com/kabizliga-hangi-bitkiler-iyi-gelirkabizlik-icin-bitkisel-cay/


 • yaren demiş ki:

  cok tesekkur ederim insaallah kizim bu caylardan birini yeterince icer ve rahatlar 2 yasinda oldugu icin biraz zor oluyo hayirlisi ins. tekrar tesekkurler ilginiz icin.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir