Düşük kalorili içecekler: Kalorisi az olan içecekler nasıl hazırlanır?

Hangi içeceklerin kalorisi azdır? Düşük kalorili içecek nasıl hazırlanır? Düzenli diyet yapıyor, yediğiniz her şeye dikkat ediyorsunuz ama kilo alıyorsunuz bunun sebebi gün boyunca içtiğiniz içeceklerdir. İnsanın aklına kalorili şey olarak ilk önce yemekler geliyor. Kalorisi düşük bir listede salata, meyve sebze ilk akla geliyor. Ama içeceklerim kalorisini kimse hesaba katmıyor. Bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin 1100 kalorilik bir diyet yapıyorsunuz ve içtiğiniz içecekler bu diyetinizi alt üst edebilir ve verdiğiniz kaloriyi geri alabilirsiniz.

Sıvı içecekler ne kadar kalori aldırır?

Çay, su, maden suyu gibi içecekler şekerli olmadığı için kalorisi çok yüksek değildir. Bu içeceklerin dışındaki içecekleri tüketirken 1 küp şekerin 20 kalori aldırdığını dikkate alarak hesap yapabilirsiniz. Mesela her gün 2 şekerli 5 bardak çay ve 2 adet şekersiz kahve için biri ne kadar kalori alır hesaplayalım:

5 bardak çay içen biri 10 küp şeker x 20 = 200 kalori
2 adet kahve 4 küp şeker x 20 = 80 kalori

Günde 280 kalori içeceklerden tüketiyorsunuz bu ayda 8400 kalori, yılda 100800 kalori demek. Bu aldığınız kalorileri tüketemiyorsanız senede 14 17 kilo almanız anlamına geliyor.


Daha dikkatli davranırsanız bunu tersine çevirebilirsiniz. Bu içeceklerden fedakarlık ederseniz bu kilolardan kurtulmanız mümkün olur.

Biz farkında olmadan gün boyunca; alkollü içecekler, limonata, meyve suları, aramalı kahveler tüketiriz. Bu içeceklerin çok kalorisi olmasının sebebi içerdiği şeker miktarıdır. Bu hesaplamaya göre alkol oranı düşük alkollü içecekleri tercih etmeliyiz mesela rakıda şeker çoktur ama birada en az şeker bulunur.

Kalorisi düşük içecekler

Maden suyu ve şeftali püresi: Yalancı belinliye benzer, limon suyu ve buzda ekleyebilirsiniz.

Elma ve limonata: Elma suyuna limon damlatın taze nane ve fesleğen maden suyu ile de karıştırılabilir.

Kalorisi az limonata: Tatlandırıcı kullanarak limon suyu ve limon kabuğu rendesini bol suyla kalorisiz bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Domates suyu ve maden suyu: Maden suyuna taze domates suyu ve biraz limon damlatabilirsiniz.

Kalorisiz Milk Shake: Yarım şeftali, yarım muz ve yarım bardak muzu light sütle blenderdan geçiriniz ve üstüne light top dondurma ekleyerek afiyetle tüketiniz.

kalorisi az olan içecekler, az kalorili içecekler

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)26 Eylül 2010 1.337 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir