El ve Parmak Uyuşukluğu: Parmak Uyuşmasının Nedenleri ve Parmak Uyuşması Tedavisi

Parmak uyuşması nedenleri arasında ilk olarak, işlerini genellikle elleriyle, ve parmakları ile yapan kişilerin çalışma hayatlarından söz etmek gerekmektedir. Parmak uyuşması nedenleri arasında yer alan işlere örnek olarak, işi bilgisayar başında olanlar, şoförler, boyacılar, tamirciler, ya da ressamlar verilebilir.


Parmak Uyuşması Neden Olur? Parmak Uyuşmasının Nedenleri

Parmak uyuşması şu şekilde gerçekleşmektedir ki: parmaklarımızın uç kısımlarında sinirler bulunmaktadır, ve parmak uçlarında bulunan sinirlerin, vücudumuzun en yoğun olarak sinir bulunduran bölgeler arasında yer aldığını belirtmek gerekmektedir. Günlük hayat sırasında yapılan işler nedeniyle, parmak uçlarında bulunan sinirler, ve de kaslarda hasarlar meydana gelebilir. Parmak hareketlerinin zorlaşması, ve zaman zaman kan yollarının bozulması da, sinirlerde meydana gelen bu hasarlardan ileri gelmektedir. Parmak uyuşması, bu durum sonucunda gündeme gelmektedir.

1-Boyun Düzleşmesi: (%70)

2-Karpal Tünel sendromu (%10)

3-Ulnar Oluk Sendromu: (%5)

4-Boyun Tutulması ve Kas Spazmı: (%5)

5-Boyun Fıtığı: (%5)

6-Hipotiroidi (%1)

7-Diyabet(%1)

Parmak Uyuşması Nasıl Geçer?
Parmak uyuşması nasıl geçer sorusu için de parmak uyuşması tedavisine bakmak gerekmektedir. Parmak uyuşması nasıl geçer diyen bir kişinin işi bilgisayar başında ise; ve kişi sürekli olarak klavye kullanımı gerçekleştiriyorsa, parmak uyuşması tedavisi için kısa süreli olarak klavyeden uzak kalmalı, ve parmak uyuşmasının geçmesini beklemelidir. Parmak uyuşması tedavisi sırasında, ev işi yapan ev hanımları, ellerini, özellikle de bilek kuvvetini kullanarak gerçekleştirdikleri işlerde, parmak uyuşması halini düşünerek dikkatli çalışmalıdırlar.

Parmak Uyuşmasını Önlemek İçin
Parmak uyuşmasını önlemek adına, uyku halinde, ellerin, ve bileklerin üzerine yatılmamasına dikkat edilmesinin de gerekliliği bilinmelidir. Parmak uyuşması nasıl geçer diyen bir kişi, parmak uyuşması sorununu sürekli olarak yaşıyorsa unutmamalıdır ki, parmak uyuşması tedavisi zor değildir, ve basit bir cerrahi operasyon gerektirmektedir.

Parmak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Parmak uyuşukluğunun nedenleri çok farklı olabiliyor ama en sık görülen sebepleri boyunla alakalı olduğu için Bel ,Boyun ve Sinir Cerrahisinin ilgi alanına girmektedir. Hastanede fizik tedavi bölümünden randevu alabilirsiniz.

parmak ucu uyusmasi, parmak uyusmasi, parmak uçlarında uyuşma, parmak uçlarının uyuşması, parmak uyuşukluğu, parmak uyusmasinin nedenleri, parmak uyusmasi nedenleri, parmak uyusmasi neden olur, parmak uçları neden uyuşur, parmak uçlari uyuşmasi

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:,
9 Haziran 2012 72.108 okunma 15 defa yorumlanmış

15 yorum yapılmış »


 • ayşen demiş ki:

  parmağımda uyuşmadan ziyade kasılma var… avucumu kapattığım zaman parmağımı geri açmakta zorlanıyorum. bunun tedavisi nasıl olmalı?


 • sude demiş ki:

  ayşen, senin dediğin hastalığın adı tetik parmak :) ona göre araştır bence


 • hanife demiş ki:

  sol elimde uyuşma var birkaçgündür serçe parmağım bir de yaynnadaki parmağım uyuşuyor ne yapmalıyım geçer mi??? ev işilerimi yaptığım zaman bir yeri silmeye çalışırken yapamıyorum elim tutmuyor gibi oluyor


 • selimapca demiş ki:

  en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.


 • volkan demiş ki:

  baş parmagım da afif bir uyşukluk var ne yapnam gerekir


 • kamuran demiş ki:

  hocam sol ayak bas parmagim uyusuyor bacagimda halsizlik nefes darligida cekiyorum sol
  sol tarafimi komple kotu hissediyorum


 • sinan demiş ki:

  çok güzel siteniz var tebrikler
  http://bebegimleben.net/


 • ömür demiş ki:

  siteniz cok güzel ama uzman arkadaşlarınızıda katsanız sitenize cok güzel olur davet gönderin


 • gülsüm demiş ki:

  El parmaklarım dantel örerken uyuşuyor bunun tedavisi varmı hocam


 • ela demiş ki:

  şol elim uyuşuyor napmali yim


 • cemre demiş ki:

  doktora başvurmalısın ela


 • yeliz demiş ki:

  işim geregi bilgisayar başında çalışıyorun işe başladıktan iki gün sonra parmagımda damar atıyo sanki sonra serçe parmagım uyuşmaya ensonda yüzük parmagım uyuştu ne yapmam lazım


 • Aslan Mehmet demiş ki:

  Benimle Sol ayakla Bad barmagim uyusuyor onceden beladen ameliyat oldum l4/5 de fakat bor senedır bas parmağım uyusuk


 • FIKRINAZ AYYILMAZ demiş ki:

  İKİ ELİMDE ZAMAN ZAMAN UYUŞMA KARIN CALAN MA VE HİSSİZLİK OLUYOR
  NEYAPMAM GEREKİYOR


 • ömer özdağ demiş ki:

  sol elimin küçük parmağı ve yanındaki parmağın paralel olarak uyuşma değil de daha çok hassasiyet oluştu hisiszliden ziyade fazla hislilik var. ne yapabiirim

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir