Ender SARAÇ Kilo Vermenin Püf Noktaları

 Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir  ?

Kilo vermek istiyorsunuz ve bir türlü başaramıyormusunuz ? Eğer kilo vermek istiyorsanız ve kilo verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız. Sizin için Dr.Ender SARAÇ Kilo vermenin Püf noktalarını anlatıyor. Kilo vermek için neler yapacaksınız ayrıntılarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Yemeğe Ana Yemekle Başlayın

En iyisi ana yemekten önce size ikram edilen atıştırmalıkları hiç görmemek, sofraya  koydurmamak. Sipariş verirken doğrudan ana yemeği söylemek en akıllıcası. Sindirim sistemini ana yemekten önce meşgul etmemek en doğrusu. Eğer tatlıyı da tok karnına yemezseniz ve yemekle beraber alkol veya şekerli içecek de almazsanız o zaman arada sırada dışarıya çıkıp abartmadan canınızın çektiği yemekleri de yemenizde sakınca yok.

Dik Durun

Türk toplumu olarak en büyük hatamız kambur durmak. Bu bazen tıbbi nedenlerden, çoğu zaman da yanlış durma alışkanlıkları ve yoğun stres- gerginliğe bağlıdır, özellikle genç kızlar ergenlik çağına girdiğinde memelerinin büyümesine bağlı olarak dik durmaktan utanır ve kambur durur. Bu durum postür yani beden şeklini bozar. Bu yazıyı okurken bile belki de kambur duruyorsunuz. Hemen dik durun ve duruşunuzu düzeltin. İnanın bu sadece daha iyi görünmek için değil, aynı zamanda sağlık için de önemli. Ayrıca gerçekten dik durursanız boyunuz 2 santim kadar uzun gözükür, bu da sizin daha ince gösterir. Dik durunca hemen unutup tekrar kendinizi kamburlaştırıyorsanız o zaman küçük yapışkanlı kağıtlara ‘Dik dur’ yazın, çalışma masası, yemek masası, televizyon oturma koltuğu gibi yerlere yerleştirin ve hatırlar hatırlamaz hemen yine dik durun. Vücudu karın kaslarına taşıttığınız zaman, karın iç kasları da kuvvetlenmeye başlar ve vücudunuz daha güzel şekillenir.Bu nedenle sık sık kendinize hatırlatın, karın iç kaslarını harekete geçirecek şekilde dik durun ve dik oturun.


Dışarıda yemek Yiyecekseniz

Bize kilo aldıran en önemli sorunlardan biri de dışarıda yenilen yemekler. Dışarıda yemek yemekten çok, o yemek sırasında önümüze konulan başlangıçlar; tereyağ, tulum peyniri gibi ön atıştırmalıklar kilo aldırır. Pek çok kişi “Ben bir şey yemiyorum ki” der ama dışarı çıktığında bir de bakarsınız ki önden 1 dilim beyaz ekmek veya grisini, tereyağ sürülmüş, yanında da tulum veya yağlı peynirleri yiyor. Sadece bu kadar bile kilo almak için yeterli. Size önden sunulan atıştırmalıkları hiç masanıza koydurmayın bile. Çünkü aç olarak sofraya oturan biri, dayanamaz, ve önüne konulanları yer ve farkında olmadan bir anda 200-250 kaloriyi alır. 

Aşırı Stres Göbek Yapar

Bazen ne yaparsanız yapın, bel-göbek civarındaki kalınlık ve yağlar gitmez veya sizi çok zorlar. Bu durumun en önemli bilinen nedenleri yağlı-şekerli beslenme, hareket etmemektir. Stres, karın zan civarında yağ depolanmasını artırarak gittikçe karın civarında kalınlaşma yapıyor. Bu durumun en belirgin nedenlerinden biri stres arttıkça ve süresi uzadıkça kortizon düzeyinin artması. Bunun sonucu olarak bedenin kendini tehdit altında görüp yağları depolamayı tercih etmesi. Uzun süren ve yanlış açlık diyetlerinde de benzer bir durum söz konusu oluyor. Bu nedenle asla kendinize işkence şeklinde ve çok zorlanarak diyet yapmayın. Kan şekerini uzun açlıkla düşürmeyin ve gerekirse kilo verme işlemini zamana yayın. Eğer yoğun stres altında diyet yapıyorsanız St.John’s Wort (Sarı Kantaron) haplarının size çok yaran olabilir ama doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Kendinize İyilik Yapın Her Sabah Belinizi Ölçün

Her gün belinizi sabah aç kamına ve tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ölçün. Sanıyorum hepinizin evinde bir mezura vardır. Artık bu mezuralar bel ölçmek için de kullanılacak. Unutmayın belden giden her santim geleceğe yapacağınız en büyük yatırımdan biridir.

Kadınlar için ideal bel ölçüsü: 80-85 santim civandır.

Erkekler içinse:85-90 santim civarıdır.

Eğer bel ölçüsü kadınlarda 93-94 santimin, erkeklerde 101-102 santimin üstünde ise tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir. Unutmayın sadece verilen kilo değil, özellikle bel civarının ne kadar inceldiği de çok önemlidir. Evet, bugünden itibaren her sabah mezura ile bel civan ölçülecek. Gerçeklerden kaçmak yok!

Su İçmezseniz Zayıflayamazsınız

Su, sağlıklı bir zayıflamanın olmazsa olmazıdır. Koyu çay, kahve, şekerli ve fazla asitli içecekler asla suyun yerini tutmaz. Koyu çay ve kahve, miktarının 2.5 misli kadar suyu vücuttan atar. Dolayısıyla “Ben çok çay, kahve içiyorum, su içmeme ne gerek var” demeyin.

Bol su içmek, boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur, hücreleri sulandırır. Vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı olmasına yardım eder, cildi nemlendirir. Zayıflarken bedenin suyu tutmaması, ödem ve şişlik oluşmaması için suyla beraber aldığınız tuz miktarına da çok dikkat edin.

Eğer çok tuz alıp bir de çok su içerseniz vücut bu suyu tutar, ödem ve şişkinlik oluşur. Normal su dışında, bitki çayları az şekerli taze meyve suları, maden sodası, çorbalar, yağsız süt, ayran, yeşil çay, mate çayı, adaçayı, ıhlamur ve papatya, hepsi iyi birer sıvı kaynağıdır. Her gün en aza 2-2.5 litresıvı almanızı öneriyorum. Sıvıların üçte ikisi sıcak su,3-4 fincanı yeşil çay, 1 -2 fincanı 5’i 1 yerde çayı ve 1 küçük şişe maden sodası olsun.

kahve kilo verdirirmi, şebnem kısaparmak nasıl zayıfladı, turp kilo aldırırmı, , mantar kilo aldırırmı, turp kilo yaparmı, ıhlamur kilo verdirirmi, şebnem kısaparmak nasıl kilo verdi, mantar kilo yaparmı, ıhlamur kilo aldırırmı

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, ,
17 Haziran 2012 18.302 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir