Ender Saraç Omega 3’ün Faydaları Nelerdir?

Hepimiz, bir yerlerde, Omega-3 ile ilgili az çok bir şeyler duymuşuzdur. Ancak belki de pek çoğumuzun, Omega-3’ün ne olduğuna dair çok fazla fikri bulunmamaktadır. Ender Saraç’la Sağlıklı Yaşam programında, Omega-3’ün önemi üzerinde durulmuş; ve Ender Saraç’la Sağlıklı Yaşam programı izleyicilerinin, Omega-3 hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmaya çalışılmıştır.

Ender Saraç Omega 3’ün Faydaları

Ender Saraç, Omega-3’ün önemi hakkında şunları söylemektedir:


Omega-3, vücut tarafından üretilememektedir. Ve mutlak surette dışarıdan alınması gereken bir yağ asidi olarak bilinmelidir.

Ender Saraç, Omega-3’ün üç kısımdan oluştuğunu belirtmektedir. Bunlardan ilki ALA, ikincisi DHA; diğeri ise EPA’dır. Bu belirtilen Omega-3 kısımları, sağlıklı olması ile, vücut tarafından vazgeçilmezler arasına girmiş kısımlardır.

Omega-3’de bulunan ALA’nın kaynağını yeşil sebzelerin oluşturduğunu belirten Ender Saraç, DHA ve EPA’nın ise balıklardan ve deniz ürünlerinden elde edilebileceğini belirtmektedir.

Hücre zarının oluşumunda, Omega-3 içerisinde bulunan EPA, önemli yer tutmaktadır.

DHAnın önemini de Ender Saraç şöyle izah ediyor: Kalp ve damar sistemi başta olmak üzere bayin fonksiyonları bağışıklık sistemi, göz gibi pek çok doku ile organın fonksiyonu ve korunması için Omega 3 içindeki DHA gereklidir.

OMEGA 3’ün Faydaları

Ender Saraç, omega 3’ün faydaları arasında ilk sırada, omega 3’ün kolesterolü düşürmesinin yer aldığını belirtmektedir.
Omega 3’ün faydaları arasında ikinci sırada kalp krizi riskinin azaltılmasından bahsetmektedir.
Omega 3, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik faydaları ile de, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin kullanmasının önerildiği doymamış yağ türüdür.
Omega 3 faydaları arasında, damar sertliğinin oluşumunun yavaşlatılmasından da söz eden Ender Saraç, omega 3 faydaları arasında ayrıca, gözde yer alan sarı renk hastalığının yavaşlatılmasının yer aldığından da söz etmektedir.
Omega 3 faydaları arasında, depresyon riskini azaltmasının da yer aldığını belirten Ender Saraç, aynı zamanda Omega 3’ün bunamayı geciktirdiğini de belirtmektedir.
Omega 3’ün faydaları arasında yer alan bir diğer etkiden ise Ender Saraç şu şekilde bahsetmektedir: kanser riskini Omega 3 ile azaltmak mümkündür.
Omega 3 faydaları arasında, beyindeki ve cilt üzerindeki yer alan hücrelerin güçlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Omega 3’ün faydaları arasında, kan şekerinin düzenli olmasının da yer aldığını belirten Ender Saraç, diyabet hastalıklarında Omega 3 kullanımına yer verilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.
Omega 3 faydalarını sıralayan Ender Saraç, Ender Saraç’la Sağlıklı Yaşam programında son olarak, Omega 3’ün, kanın pıhtılaşmasını önlediğini de belirtmektedir.

omega 3 ün cilde faydaları, omega 3 cilde faydaları, ender sarac omega 3, omega 3\ün saça faydaları, omega 3 ün saça faydaları, omega 3ün saça faydaları, omega 3 saça faydaları

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, ,
14 Ağustos 2011 3.448 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir