Görgü Kuralları Nelerdir? Görgü ve Nezaket Kuralları

Anneniz ya da babanız size, aslında ne kadar terbiyesiz ya da görgüsüz olduğunuzu mu söylüyor? Ya da dedeniz anneanneniz? Onlara göre öyle nitelendirildiğiniz için ne kendinize; ne de onlara kızmalısınız aslında. Çünkü, eskilerin, komik de olsa uyguladıkları görgü kuralları ve ahlak kuralları bulunmaktaydı. Bunların neler olduğunu merak ediyor musunuz? Siz de o zamanlarda yaşasaydınız, siz de bunları uygulayacaktınız. Neler mi?

Davetler için görgü kuralları


 • Bir davete çağırıldığınızda, gidecekseniz de gitmeyecekseniz de, önceden mutlaka bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Davete çağırıldığınızda, ne için davet edildi iseniz; ve o davetin önemi ne ise, sizin de kıyafet seçiminizi buna göre yapmanız gerekmektedir.
 • Davetlere katıldığınızda, bir armağan vermeniz gerekiyorsa eğer, bu armağanın, sizin ekonomik durumunuzu aşmaması gerekmektedir. Kişilere çok değer vermeniz nedeni ile almış olduğunuz yüksek değerli armağanlar, sizi görgüsüz olarak nitelendirmelerine neden olacaktır.
 • Eğer davete katılacak kişi değil de davet verecek kişi iseniz, o halde, davet edeceğiniz kişileri, en az 10 gün öncesinden bilgilendirmeniz gerekmektedir. Davetinize çağıracağınız kişilerin de, birbirleri ile uyum içerisinde olacak kişilerden oluşmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Davete katılacak kişilerin ekonomik durumları için belirtilen husus, daveti verecek olan kişi için de geçerlidir. Ekonomik durumunu aşan bir davet vermek, davete katılanların gözünde pek iyi bir izlenim bırakmayacaktır.
 • Davet verecek olan kişinin yapacağı yemekleri, en iyi yaptığı yemeklerin arasından seçmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bir yemek masası hazırlayacak olan davet sahibinin, sofrasına vermiş olduğu önem, misafirlerine verdiği önemin aynası niteliğindedir.
 • Davet verecek olan kişinin, davete katılacak olan kişilerden daha süslü olmaması gerekmektedir.
 • Yemekli davete katılan kişilerin, Yemekteyiz programındaki gibi, yemeği yapan kişinin emeğini eleştirmesi, davet yerlerindeki görgü kurallarına kesinlikle uymamaktadır. Daveti veren kişi size önem verip yemek yapmışsa, eleştirmek değil, beğenmek gerekmektedir.

Trafikteki görgü kuralları

 • Araba kullanan kişi, bulunduğu şeridi sürekli değiştirmemelidir.
 • Önünüzde başka bir araç varsa, sürekli kornaya basarak, o aracın sürücüsünü sinirlendirmek de görgü kurallarına aykırı davranışlar arasında yer almaktadır.

Grup içinde uyulması gereken görgü kuralları

 • Diyelim ki sinema, tiyatro; ya da konser gibi bir etkinliğe katıldınız. Girişte kesinlikle hızlı adımlarla yürümemeli; ve düzgün hareketler sergilemelisiniz. Bunun dışında, etkinliği izlerken de, mısır ya da çekirdek yiyerek gürültü çıkartıp, diğer katılımcıları rahatsız etmek, görgü kurallarına aykırı davranışlardandır.
 • Kalabalık bir caddede yürüyorsanız eğer, mutlaka, gittiğiniz yönün sağına doğru yürümelisiniz. Bu sayede, diğer kişilerin üstüne doğru gitmeyecek; ve kimseyi rahatsız etmeyeceksinizdir.
 • Yolda yürürken, karşınızdan gelenlerin gözlerinin içine bakıp onları dikkatli bir şekilde incelemek de, bu davranışı topluluk içerisinde sergilemek de görgüsüzlük olarak nitelendirilmektedir. Her şeyden önce bu davranışınızın, karşınızdaki kişileri çok rahatsız edeceğini unutmamalısınız.
 • Cep telefonu ile konuşurken, konuşacağınız mekanı da iyi seçmeniz gerekmektedir. Çevrenizde, sizin konuşmalarınızdan rahatsız olabilecek kişiler bulunabileceğini de unutmayın. Kimse sizin özel hayatınız ile ilgili konuşmalarınızı dinlemek zorunda değil ki bu konuşmalar tek taraflıysa hiç değil…
 • Topluluk içinde selamlaşmak da çok önemlidir.
 • Büyüklerin küçüklere söyleyeceği bazı şeyleri küçükler de büyüklere söylerse, küçüklerin bu davranışı, görgüsüzlük olarak nitelendirilebilir.
görgü ve nezaket kuralları, nezaket ve görgü kuralları nelerdir, görgü ve nezaket kuralları nelerdir, nezaket ve görgü kuralları, görgü kuralları nelerdir, nezaket kuralları nelerdir, nezaket ve görgü kuralları nedir, grg kurallar nelerdir, nezaket ve görgü nedir, nezaket kuralları nedir

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)16 Temmuz 2011 3.342 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


 • sabiha nur demiş ki:

  bence güzeldi ama sanki kendine söylenmiş bir şeyi anlatıyordu

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir