Hamilelik Çatlakları Tedavisi: Hamilelik Çatlakları Nasıl Giderilir?

Hamilelikte ortaya çıkan ani kilo alış ve verişleri, gayet normaldir; ve çok fazla korkmamamız da gerekmektedir. Ancak hamilelikte alınan kiloların sonrasında da hızlı bir şekilde verilmesi, çatlaklara neden olmaktadır. Bu çatlaklardan korkar genelde bayanlar; ancak hamilelikte meydana gelen çatlakları da gözünüzde çok fazla büyütmenize gerek yoktur. Bu sorunu çözebilmeniz için bilmeniz gereken tek şey, çatlaklarınızın biçimidir. Dilerseniz hamilelikte meydana gelen çatlakları nasıl giderebileceğinize kısaca bir göz atalım:

Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?


Elastik bir yapıya sahip olan cildimiz, hızlı bir şekilde kilo alış verişleri ile bir takım çatlaklara maruz kalır. Kilo alan ve sonrasında da veren kişilerin vücutlarında en çok çatlak oluşan bölgeler, karın, kalça, göğüs ve kollardır. İnsanların en sık kilo alıp verdikleri zamanlar ise, özellikle hamilelik dönemleridir. Çatlakların oluştuğu bölgelerde, ince çizgiler bulunmaktadır. Bu bölgelerin, vücudun en yağlı bölgeleri olduğu bilinmektedir. Hamilelik sonrası depresyon yaşayan pek çok kadın, çatlaklarla, ortaya çıkan sorunlarını daha da büyütmektedir.

Cilt yapısında 3 adet katman bulunmaktadır. Cilt katmanlarının en üstünde epidermis bulunmaktadır. Hemen altında, orta kısımda ise dermis yer alırken; dermisin de altında subkutan, en alt katman olarak yer almaktadır. Dermis kısmı; yani cildin orta tabakasında herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa, çatlakların meydana gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ciltte çatlakların ortaya çıkmasının en önemli nedeninin ise, hormonlarımız olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Ciltte yer alan elastk ve kolajen lifler, cildin gerilmesi ile kendilerini ortaya çıkartırlar. Kendilerini hemen ortaya atan bu lifler, kendilerini göstermeye başlarlar. Eğer kolajen madde ve elastik yapı eksikliği hissedilirse de dermis tabakasının yırtılması gibi bir durum ortaya çıkar. İşte böyle olunca, çatlakların oluştuğunu görebiliriz.

Hamilelik Çatlakları Tedavisi: Hamilelik Çatlakları Nasıl Giderilir?

Hamilelikte ortaya çıkan çatlakların nasıl giderilebileceği ya da önlenebileceğine bakacak olursak, hamilelik sırasında bazı doktorların, nemlendirici krem kullanımını tercih ederek, karın bölgesine masaj yapılması tavsiyesinde bulunduklarını görebiliriz. Ancak herkes için geçerli olmayan bu yöntemin etkinliği çok fazla değildir.

Hamilelikte meydana gelen çatlaklar, kadınların %80’inde görülebilmektedir. Hamileliğin neden olduğu çatlakların önlenebilmesi için, hamilelik öncesinde tedbir alınması, ve cildin elastikiyetinin, hamilelik öncesinde kazandırılmış olması gerekmektedir. Hamilelik öncesinde cilde elastikiyet kazandırılması amacı ile dikkat edilmesi gereken noktalar, dengeli beslenme, nemlendirici kremler ve bol miktarda sıvı tüketimidir.

E vitamini içeriği olan; ve kolajen barındıran kremler de, hamilelikte meydana gelen çatlaklar için önlem olabilmektedir. Hamilelik sırasında meydana gelen çatlakların hamilelik sonrasında ise sıkılaştırıcı kremler; ve tedavi yöntemleri ile yok edilebilmesi mümkündür.

Suna Dumankaya Hamilelik Çatlakları için Kakao Yağı ve Badem Yağı Kürü

Suna Dumankaya, hamilelik çatlakları için ilk önce yeni çatlakların oluşmasını engellenmesi ve derinin toparlanması için kese yapılmasını öneriyor. Böylece temiz cilde uygulanan kürümüz daha çabuk emilecektir.

Keseyi yaptıktan sonra hazırladığımız bitkisel karışımı sorunlu bölgelerimize süreceğiz. Uygulamayı her gün tekrarlayın.

Kür için gerekli malzemeler:

20 gram kakao yağı,

20 gram badem yağı,

20 gram kayısı yağı ,

20 gram gliserin,

10 gram keten yağı,

10 gram saf zeytin yağı,

10 gram çörek otu yağı,

10 gram kantaron yağı

Bunların hepsini karıştırarak kürümüz hazırlıyor ve keseden sonra sürüyoruz.

doğum çatlakları nasıl geçer, hamilelik çatlakları nasıl geçer, hamilelik catlari, badem yağı çatlaklara nasıl uygulanır, hamilelikteki çatlaklar nasıl geçer, hamilelik çatlakları nasıl giderilir, hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl geçer, hamilelık catlaklari, doğum çatlakları nasıl gider, suna dumankaya hamılelık catlakları

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, ,
15 Ağustos 2011 9.167 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


  • Raide demiş ki:

    Hamilelik çatlari

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir