Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte vücut büyük bir değişime uğradığı için cilt zamanla hassaslaşır ve özel bakım gerekebilir. Bu nedenle cildi tahriş olmaktan uzak tutmalısınız. Hamilelikte cilt bakımı oldukça önemlidir. Hem sağlık açısından hem de güzel görünmek açısından cilt bakımının dikkatli şekilde yapılması gerekir. Güzel ve bakımlı görünmek her kadını mutlu edebileceği gibi hamilelikte iki kat daha fazla kişiyi mutlu eder. Çünkü anne adayı kilo almalardan ve diğer vücudundaki değişikliklerden dolayı eskisi gibi çekici ve güzel görünmediğini sanır. Bakımlı olmanın ilk şartı temizliğinize özen göstermek olmalıdır. Ilık su ile banyo yapmak, temizliğine dikkat etmek güzel görünmeyi sağlar.


Vücudunuz kurumaya bu dönemde meyilli olduğu için fazla banyo yapmamak ve nemlendirici kullanmak gerekir. Gebelik dönemi dikkat ve bakım isteyen bir süreçtir. Gebelik çatlaklarının oluşmaması için fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir. Bunun yanında beslenme ve egzersizlerde önemlidir. Gebelik egzersizlerine devam edilebilir.

Anne adayı her banyonun ardından karın bölgesi başta olmak üzere tüm vücuda uygun nemlendirici sürmelidir. Çünkü bu dönemde deride kuruluk fazla miktarda görülür. Bu durum güneşe çıkıldığında daha da fazlalaşır. Bu yüzden güneşe fazla çıkmamak, çıkılması durumunda ise organik güneş kremlerini kullanmaları gerekir. Özellikle öğle saatlerine dışarı çıkmamak anne adayları için faydalıdır. Gebelikte cilt aşırı hassas olduğundan kullanılan ürünlerin doğal ve organik olmasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde kozmetik ürünlerinin de organik maddelerden üretilmiş olması en sağlıklısıdır. Ancak en sağlıklı olan gebelik boyunca makyaj yapmamaktır. Yapılacaksa da az miktarda ve çok sık yapılmamalıdır. Bütün vücut değişime uğradığından tırnak ve saçlar güçsüz kalabilir. Tırnaklarda kolay kırılma gibi durumlar görülebilir, bazense tırnaklarda kalınlaşma görülebilir. Saçlarda da dökülmeler fazlalaşabilir. Bu dönemde saçlarınızı kimyasal maddelerden uzak tutmalısınız.

 Hamilelikte cilt bakımı için formüller

  • Gece yatmadan önce bir miktar çilek ezilerek vücudun çatlayan ya da hassaslaşan yerlere kompresler yapılır.
  • Bol miktarda C vitamini alınmalı ve havuç, lahana, limon, taze sebze ve meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, domates, soya fasulyesi, peynir ve tahıllar bol miktarda tüketilmelidir.
  • 1 fincan suyun içine, 2 tutam hatmi çiçeği yaprakları ya da çiçeğini atarak demlendirin. Günde iki kere (sabah akşam)bu çay ile yüzünüzü silin.
  • Akhuş ağacı öz suyu pamuk yardımıyla cilde sürülür.
  • Suna Dumankaya gebelikte cilt bakımı kremi; 1 tane limonun suyu, 50 gram çilek yağı ve 50 gram tatlı badem yağı bir kapta karıştırılır. Hazırlanan bu karışım her gün karın ve bacak bölgelerine sürülür.
  • Bir tutam ebegümeci cilde kompres yapılır.
  • Bir tutam kırmızı gül taç yaprakları demlenerek cilde kompresler yapılır.
  • 1 fincan su ile bir tutam hatmi demlendirilir. Cilde kompresler yapılır.
hamilelikte yüze limon sürülür mü, hamilelikte cilt bakımı, hamileyken yüze elma sirkesi sürmek, gebelikte vücudun kuruması, hamilelikte maske sürmek zararlımı, hamilelikte ne yesek usaqin gözünün rengi deyişler

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
20 Eylül 2012 3.411 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir