İbrahim Saraçoğlu Lavanta nelere İyi Gelir ? Hepatit İçin Lavanta Kürü

Prof. Saraçoğlu lavantanın sırlarını açıklıyor

Hepatite Karşı LAVANTA
Prof. Saraçoğlu lavantadaki etkin maddelerin karaciğer kanserine yol açan Hepatit B ve C virüsünü baskı altına aldığını belirtiyor.

• Hepatit B ve C virüsü olan hastaların yılda bir kez 15 gün lavanta kürü uygulayarak bu konudaki tedavilerini güçlendirmeleri mümkün.

• Hekim gözetiminde tedavi gören hastaların lavanta kürünü destekleyici unsur olarak kullanmaları 20 vakada pozitif sonuç verdi.

itkilerle gelen sağlık dünyadaki yeni trend. ABD’de ve Batı’da bu konuda her gün yeni çalış­malar ortaya çıkıyor. Doğal ürünlere, doğal sebze ve bitkilere dönüş 21. yüzyılın en güçlü sağ­lık akımı olarak kendini gösteriyor. Türkiye birçok özel bitkinin anavatanı olan Anadolu üze­rinde bulunmasına rağmen, doğal tedavi, bitkisel tedavi gibi yöntemlerle uğraşanların sayısı fazla değil.

Üstelik bitkisel tedavi-otacı geleneğini yüzlerce yıl öncesinden günümüze taşıyan birçok kişi de yasal takibatlar sonucu bu işten uzaklaştı. Ancak, son dönemde özellikle Batı’dan gelen etkiler sonucu Türki­ye’de bitkisel tedavi yeniden keşfedilmeye başlandı. Bu konuda çalışanlar ve araştıranlar hızla çoğalıyor. Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Türkiye’de bitkisel tedavi ile uğraşan önemli isimlerden biri­si. Halen çalışmalarını Antalya’da sürdüren Saraçoğlu, özellikle etkin maddeler üzerine araştır­malar yapıyor. Bunun sonucunda herkesin kendi evinde rahatça uygulayabileceği bitkisel kür­ler geliştiriyor. Prof. Saraçoğlu’nun son araştırması ise dünya çapında ilk kez yayınlanması ba­kımından hem çok önemli hem de oldukça iddialı bir haber. Saraçoğlu “lavantanın Hepatit B ve Hepatit C tedavisinde etkin bir çare” olduğunu öne sürüyor. Bunu lavantadaki etkin madde­lere dayandırıyor. Lavanta Hepatit’i karaciğerden tamamen atamıyor, ancak yılda bir uygulanacak “lavanta kürü” ile hastalığı baskı altında tutabiliyor. Saraçoğlu’nun belirttiğine göre Lavanta kürünü uygulayanların karaciğer ölçümlerinde kısa sürede belirgin bir iyileşme gözleniyor. Saraçoğlu bu ko­nu hakkında şunlardan bahsediyor.

Teskin edici bitki Lavantanın Hepatit tedavisinde kullanılacağı noktasına nasıl geldiniz?

Lavantayı ilk defa çocukluk yıllarımda tanıdım. Anneannemin elbise dolabının bir ayrıcalığı vardı. Özen­le katlanmış giysilerinin arasında ince tülbentlere sarılmış, yapraklı lavanta çiçekleri bulunurdu. Onun elbi­se dolabının kokusu çok farklıydı. Giydiği elbiseleri de ilk bir iki gün yoğun bir biçimde lavanta kokardı. Ba­zı geceler anneannemin odasında yer yatağında yatardım. Onun odasında uyuduğum geceler, lavanta koku­sunu yastık yüzlerinde de derin derin algılardım. Öylesine rahat uyurdum ki… Bir gün, bitkiler üzerine olan araştırma ve çalışmalarım beni lavanta bitkisiyle karşılaştırdı. Onu koklar koklamaz anneannem aklıma geldi. Hu­zurlu, rahat ve uzun uzun uyduğum geceleri anımsadım. Lavanta üzerine yaptığım çalışmalarımda ilk gördüğüm, en az on dört tane sedatif (teskin edici, rahatlatıcı) özelliği olan etkin maddeyi içerdiği idi… O yıllarda, annean­nemin odasında uyurken, neden bu denli rahat, sakin ve uzun uyduğumun sebebini bulmuştum. Günümüzde, yeni yeni yayılmaya ve uygulama alanı bulmaya başlayan aroma terapisinde de kullanılan birçok bitkiden biri olan lavantanın kullanım sebeplerinden birinin de bu olduğunu zannediyorum.

Lavantada ne gibi etkin maddeler var?

Araştırmalarım sonucu bunları şöyle sıralayabilirim: p-cymene, alpha-pinene, cinnamaldehyde ve carvone la­vantanın içerdiği sedatif özellikli etkin maddelerden bir kaç tanesi. Lavanta üzerine olan çalışmalarımı tam sonlandıracağım sırada, anneannemin, zaman zaman lavantayı demleyip çayını içtiğini de hatırladım. O yıllarda bu­nun nedenini sormak aklıma bile gelmezdi. Ancak, şu var ki lavanta çayı içmek sıra dışı bir şey… Nane, papat­ya, kuşburnu veya adaçayı gibi, bilinen ve demlenip içilen bir türden de değildi. Onun anısına, lavantanın için­deki hikmeti araştırmak için üzerinde tekrar çalışmaya başladım. Lavantanın içerdiği etkin maddelerin kendine


özgü bir sistematiği olduğunu gördüm. Bu sistematiğin içerisinde gözlediğim, lavantanın tüm karaciğer metabo­lizmasını mucizevi bir şekilde düzenleyebileceği idi. Bu buluşumu hatırladığım her zaman o günkü gibi heye­canlanıyorum.

Lavanta karaciğer rahatsızlıklarını mı düzenliyor?

Karaciğer metabolizmasının sağlıksız çalışmasından dolayı yükselen enzim değerlerinin kısa zamanda kont­rol altına alınmasında ve tekrar kısa zamanda normal değerlerine indirilmesinde lavanta kürü bulunmaz bir nimettir.

Özellikle Hepatit-B ve Hepatit-C virüslerinin aktive olabilmelerine karşı, karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasını ve güçlü kalmasını sağlayabiliyor. Böylece virüsler bastırılarak faaliyete geçmeleri önlenmiş olabili­yordu.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

lavanta çayı neye iyi gelir, lavanta neye iyi gelir, yhs-fullyhosted_003, lavanta çayı neye yarar, lavanta otu neye iyi gelir, lavanta cayi ne ise yarar, lavanta çayı nelere iyi gelir, lavanta yagı neye iyi gelir, lavanta ne işe yarar, lavanta neye yarar

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , , ,
17 Eylül 2012 6.048 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir