Kestane Nasıl Pişirilir? Kestane Kebap Nasıl Yapılır?

Kestane Nasıl Hazırlanır

Kış ayları geldiğinde, kışın getirdiği lezzetli meyve ve sebzeler vardır. İşte en güzel lezzetlerden birisi olan kestane dir. Kestaneyi nasıl pişireceğinizi ve kestaneyi pişirmeden önce neler yapacağınızı anlatacağız.

Kestane Nasıl Pişirilir

Kestaneyi Pişirmeden Önce

1. Kestanelerin şişman yüzünü enine ve baştan sona çizmeli. Ancak bunu yaparken kestanenin kabuğu ve iç derisini çizmeli ama kendisine olabildiğince zarar vermeden yapmalı. Bunun için de ucu sivri ince bir bıçak ideal.

2. Kestaneleri çizdikten sonra 1-1.5 saat ılık suda bekletin.

3. Fırının sadece ızgara sim açarak ya da bir tavada harlı büyük ateşi orta seviyede açarak pişirin. Fırın çok daha hızlı, ocak en az ilâ katı sürede pişirir.

4. Bir veya iki kez karıştırarak çevirin.

Kestaneyi Haşlayacaksanız

1. Kestaneleri enine baştan sona çizin

2. Kaynayan suda haşlayın.

3. Haşlanınca, suyundan yarım bardak oda sıcaklığında suya ekleyin. Aldığınız kestaneleri yemeden bir dakika önce bu suya atın, sonra bu şekilde soyarak yiyin. Çok daha kolay soyulmasını sağlar.

Fırında Kestane Nasıl Pişirilir

1. Kestaneleri seçerken taze olmasına, üzerine delik olmamasına dikkat ederek seçmeye özen gösterin. Satın aldığınız kestaneleri közde pişirmek yerine daha pratik olarak fırında pişirmeyi tercih ederseniz, yuvarlak yani bombeli kısımlarının üzerlerine çizerek hazırlayın.


2. Fırın tepsisine daha sonra tepsiyi kolay temizleyebilmek için fırın kağıdı serin ve fırını 180 dereceye ayarladıktan sonra ısıtmaya başlayın.

3. Çizilmiş kestaneleri bir kaba koyarak bol su ile yıkayın ancak suda bekletmeyerek hemen bir süzgece alın.

4. Yıkanmış ve suyu bir iki dakika süzülmüş kestaneleri tepsiye yayarak önceden ısıtılmış fırında kestanelerin büyüklüğüne göre 20 ya da 30 dakika kadar pişirin.

5. Kestanelerin çizik atılmış kabukları kıvrıldığında ve içlerinin rengi hafifçe kızardığında kestaneler pişmiş demektir. Dilerseniz bir tane alıp pişip pişmediğini kontrol ettikten sonra fırından tamamını çıkarabilirsiniz.

Kestane Nasıl Pişirilir Video İzle

kestane nasil yapilir, kestane kebap nasıl yapılır, kestane nasıl pişer, kestane nasl piirilir, kestane nasıl haşlanır, fırında kestane nasıl pişirilir, kestane haslama, kestane nasıl pişirilir oktay usta, kestane nasıl çizilir, kestane haşlama nasıl yapılır

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , , ,
15 Kasım 2012 41.086 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


  • köylü demiş ki:

    haslama kestane çizilmez çünki içine su çeker o zaman tat özelligini kaybeder.
    közde veya mangalda pisen kestane patlar patlamaması için çizilir
    yoksa çizilmesinin başka amacı yoktur. not suda haşlanan kestane ptlamaz çizilmesi gerekmez saygılar

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir