Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda östrojen hormonunu azalması sonucu vücutlarında bazı değişiklikler görülür. Bu değişiklikler bazı kadınlarda hiç olmaz iken bazı kadınlarda ise hepsi görülebilir. Bu değişimler hem fiziksel hem ruhsaldır. Kimi kadınlar menopozu kadınlığın sonu olarak görürken kimi kadınlar ise yeni bir başlangıç olarak görür. Her kadının yapması gereken ise yeni bir başlangıç olduğunu inanmayı başarmaktır. Fiziksel değişim çoğunlukla olur. Ancak bu değişim göz önünde bulundurmamak gerekir. Bu değişiklikler menopoz döneminde görülür.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?


Menopozun üç ayrı dönemleri vardır. Bunlar erken orta geç şeklindedir. Erken dönemde psikolojik belirtiler görülürken orta ve geç dönemde ise fiziksel belirtiler görülür.

Menopozun belirtileri arasında en çok görülen ve genellikle erken dönemde görülen belirti sıcak basmasıdır. Sıcak basması hem psikolojiktir hem de fizikseldir. Sıcak basması başlamadan önce kadınlardaki ya annem gibi olursam düşüncesini atması gerekir. Bu düşüncesi düşünmemek sıcak basma hissini azaltır. Annelerin gördüğü belirtilerin aynısını kızı da görmez. Kadınlara zaman zaman aniden aşırı sıcaklık hissi gelir. Bu ani sıcak basması beş ile on dakika arasında sürer. Bu zaman zarfında sıcaklık artabilir veya azalabilir. Bunun dıştan belirtisi yüz ve boyun bölgelerinde kızarmalar ve terlemelerdir. Bulunduğu ortamdan kaynaklanmayan ani vücut terlemeleri de olur. Bu durum östrojen eksikliğinden kaynaklanır. Östrojen takviyesi yapıldığında bu sorun ortadan kalkar.

Sıcak basması dışında menopozun diğer belirtileri aralıklı gelen kalp çarpıntılar, baş ağrıları ve sebebi olmayan baş dönmeleri olabilir. Nadir görülen bir belirti ise mide bulantısıdır.

Menopoz fiziksel olarak uyku düzenini etkiler. Bazı kadınların uykusunu kaçırırken bazı kadınlarda ise uyku daha fazla istenir. Her iki koşulda da kadınlar uykunun vücutlarını dinlendirmediklerinden yakınırlar. Vücut uykusuz kaldığında kişiyi öfkeli, duygusal, neşesiz yapabilir. Bu durum kişinin psikolojisini oldukça etkiler.

Çoğu kadın bir şeyi unuttuğunda menopozdan dolayı Alzheimer hastalığına yakalandığını sanıyor. Menopoz yaşına gelmiş bir kadının beyninde çok yaşanmışlar vardır ve beyine yaşanacakları katabilmek için beyin eski yaşanmışları siler. Bu durum olunca çoğu kadın yanılgıya düşer. Alzheimer hastalığına yakalanmamak istiyorsanız iyimser olun ve beyni zorlamadan yeni bilgiler ekleyin.

menopozda mide bulantısı olurmu, menopozda mide bulantısı, menepoz da mide bulantısı, menepoza giren kadinda miyde bulantisi olurmu, menopoz belirtilerinde mide bulantısı olurmu

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
6 Eylül 2011 3.858 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir