Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz döneminde yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü menopozun neden olduğu rahatsızlara karşın alınan besinler oldukça önemlidir. Aynı zaman da menopoz, metabolik değişiklikler meydana getirir. Bu metabolizmadaki en önemli değişiklik yağ ile alakalıdır. Menopoz dönemindeki alınan besinler vücutta kalp ve damarlarda rahatsızlıklara sebep oluyor.

Menopoz Dönemide Bol Miktarda Kalsiyum Alınmalı

Menopoz döneminde çoğu kadında görülen hastalık osteoporozdur. Genellikle sebebi geçmiş yaşantı da yeterli kalsiyum alınamamış olmasıdır. Osteoporozla mücadele etmenin ilk koşulu otuz yaş öncesindeki yaşamında gerekli kalsiyumu vücuda yüklemesidir. Vücuda yeterli kalsiyumu vermek gerekir.


Günlük alınması gereken süt miktarı en az iki yada üç bardaktır. Yada günde 800 ile 1500 mg kalsiyum ihtiyacını karşılayacak besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Günlün alınması gereken çeşitli gıdalardan kalsiyum miktarları 200 cc’lik bir bardak süt,200 gramlık bir bardak yoğurt ,30 gramlık bir kibrit kutusu kadar taze kaşar peyniri ,250 gramlık taze lor peyniri,150gramlık 5 kibrit kutusu beyaz peynirdir. Alınan bu gıdalar vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını çoğunu karşılamış olur. Limon,çilek ve portakalda eser miktarda kalsiyum içerir.

Menopozda Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Vücuda bu menopoz döneminde özellikle fosfor alınmalıdır. Vücuda gerekli olan genel maddeler su, vitaminler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, proteinler ve liflerdir. Yağ, demir, protein ve b vitamini içeren yiyecekler; kuru baklagiller,yumurta,et,balık, tavuk, ceviz, soya fasulyesidir. Süt, ayran, yoğurt, peynir, dondurma ve yoğun sütle yapılmış tatlılar da kalsiyum, protein, yağ, a ve b vitaminleri bulunur. Karbonhidrat, B vitamini ve protein ise tahıl ürünlerinde bulunur. Ekmek,un,çörekler,pirinç,bulgur,kıvılcım ve makarna gibi ürünler tahıldır. Şeker ihtiyacını almak için ise pekmez oldukça yararlıdır. Pekmez şeker ihtiyacını giderdiği gibi yüksek oranda demir, fosfor ve e vitamini içerir.

Vücuda alınması gereken gıdaların yanı sıra alınmaması gereken besinlerde vardır. Yağdan tamamen uzak durmalıyız. Örneğin kızartılarak pişirilen yemekler tüketilmemesi gerekir. Etli yemekler yaparken ekstra yağ katılmamalıdır. Çünkü ette yeterli miktarda yağ vardır. Fazla yağ içeren yiyecekler tüketilmemelidir. Örneğin sakatatlar,sucuk,pastırma,cips,hardal,mayonez,yağda kavrulmuş çerezler gibi yiyeceklerdir. Kesinlikle ekmeğe tereyağı,margarin türü yağlar sürülerek yenmemesi gerekir. Yapılan yemeklerde ise zeytinyağı kullanarak yapılmalıdır. Yada diğer bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

menopozda alınması gereken vitaminler, menopozda yenilmesi gerekenler, besin piramidi örnekleri, menopozda yenmesi gerekenler

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:,
9 Eylül 2011 2.801 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir