Menopoz Sonrası Hamilelik

Kadınlar doğdukları andan itibaren yumurtalıklarında ortalama 400. 00 tane yumurta hücresi barınmaktadırlar. Doğumdan sonra bu yumurtalar yıllar geçtikte değişime uğrar. Bazı yumurtalar canlanmamak üzere ölerek azalır, bazı yumurtalar ise yaşlanır. Kadında yaş ilerledikçe yumurtanın kalitesi de düşer. Bu yüzden sperm ile döllenmesi ve döllendikten sonra sağlıklı bir şekilde anne rahmine düşme oranı azalıyor. Anne karnına düşse bile embriyo, daha sonra ölebilir. Bunun sonucunda gebelik sonlandırılarak kürtaj işlemi yapılabiliyor.


Yaş İlerledikçe Hamile Kalmak Zorlaşır

Yaşın ilerlemesinden dolayı da rahim iç tabakası gücünü kaybediyor. Zamanla rahmin iç tabası döllenen yumurtayı tutma görevi de azalmaktadır. Bundan dolayı embriyonun büyüme şansı çok çok azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe karın içine kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalardan dolayı infertiliteye sebep olan endemetriozis hastalığı görülür. Ve rahim içinde yer kaplayan miyomlar daha çok oluşur.

Doğurganlığı Etkileyen Diğer Faktörler

Doğurganlığı sadece menopoz etkilemez. Kadın kırk kusur yaşına gelen kadar başından sağlık sorunları geçmiş olabilir. Bu sağlık sorunları, rahim ve yumurtalığa takılan tüpleri tıkayabilen iltihaplar, appendisit, dış gebelik, endometriosis ve çeşitli cerrahi operasyonlar gebeliği önleyebiliyor.

Menopoz Sonrası Hamilelik Mümkün Mü?

Kadınlarda biyolojik yaşından daha önemlisi kronolojik yaşlarıdır. Çünkü bazı kadınlar 45 yaşına gelene kadar düzenli yumurta üretimi yapabilir. Bazı kadınlar ise 35 yaşına gelince düzenli yumurta üretimi yapmayı bırakabilir. 35 yaşındaki kadın daha erken menopoza girmiştir. İlk evliliğini 35 yaşında yapmış kişilerde düzenli cinsel ilişki olsa bile nadir gebelik görülür. Çünkü yumurta hücrelerin kalitesi düşmüştür. Menopoz döneminde kadın gebe kalmak istiyorsa eğer hipertansiyon ve şeker gibi, gebelik için problem oluşturacak hastalıkları olmaması gerekiyor. Şeker ve hipertansiyon hastalığı bebeğin sağlığını oldukça etkiler.

Menopoz sonrasında gebe kalmak isteyen kadın jinekologun yumurtalık tedavisinden sonra düzenli olarak adet görmeye başladığında testler yapılır. Gebe kalma potansiyelini ölçen bu test adetin iki ile dördüncü günleri arasında uygulanır. Bu testler östradiol ve FSH’ı ölçer. Ultrason ile yumurtalıkların görünümlerinin sağlıklı olup olmadıkları kontrol edilir.

Bunun dışında menopozlu kadının rahminde bir sorun yok ise, yumurtalıkları kaliteli olduğu yaşta dondurulur. Bu dondurulan yumurtalık dışarıda sperm ile döllenerek anne rahmine yerleştirilir. Kontrol altında tutularak gebelik gerçekleşebilir.

menopoz sonrası hamilelik, menopozda nasıl hamile kalınır, menopozda hamilelik, menopozda hamile kalinirmi, menopoz sonrası gebelik, menopoz sonrası adet görme, menopozda hamile kalanlar, erken menopozda hamile kalanlar, menopoz sonrası hamile kalınır mı, menopoz döneminde hamile kalınırmı

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
7 Eylül 2011 3.595 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir