Patates diyeti ile zayıflama: Patates diyeti yapanlar ve diyet programı

Patates diyeti, kısa sürede kilo verdirmeyi amaçlayan ve çoğunlukla bunu sağlayabilen; fakat diyetisyenler tarafından uzun vadede yapılması tavsiye edilmeyen, düşük kalorili bir diyet programıdır.

Bu diyeti uygulayarak aldığınız günlük kaloriyi 600 Kcal’e kadar düşürebilir; böylelikle haftada 5–6 kilo verebilirsiniz.
Patatesin içerisindeki nişasta piştiği zaman, içerisindeki glisemik indeksinin artmasına; glisemik indeksinin artması ise kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.


Bu da ileride insülin direncine ve karında yağlanmaya, böylelikle uzun vadede kalp ve damar sisteminde sorunlara yol açabilir.

Kısacası patates diyeti, kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar; fakat ileride çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Diyetin ilk üç gününün menüsünde yalnızca patates bulunur. Bu 3 gün, kahvaltılarda ve öğle yemeklerinde 2’şer tane, akşam yemeklerinde ise 3’er tane orta boy haşlanmış patates yenilir. Öğünlerde patatesleri bütün halde yemek, dilimlemek veya ezmek, 3 gün boyunca aralıksız patates yeme rutinini az da olsa azaltabilir.

Son 4 günün kahvaltı menülerinde ise 2’şer tane mandalina ve 1er tane elma vardır. 4. günün öğle öğününde yine 2 adet orta boy patates yenilecektir. Patateslerin dilimlenmesi ve üzerine çok az miktarda yeşillik ilave edilerek yenmesi, öğünü daha lezzetli ve keyifli bir hale getirecektir. Akşam öğünü ise haftanın ilk 4 günün yorgunluğunun ödülü sayılabilir. 2 tane tavuk budu tercihe göre haşlanarak veya ızgarada pişirilerek, yanında da 1 porsiyon mevsim salatası, üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da sıvı yağ ilave edilerek yenilir.

5. ve 6. günün öğle menüsünde sadece meyveler yer alır. Öğünlerde 1 tane elmanın yanında 2 mandalina veya isteğe göre 1 tane portakal tüketilir. Bu 2 günün akşam öğünü bütün haftanın en zengin ve lezzetli menüsüdür diyebiliriz. Tercihe göre 2 porsiyon balık ya da 1 porsiyon bonfile, yanında da istenilen miktarda yeşil salata yenilir.

Haftanın son gününün öğle yemeğinde sadece, 2 tane patates 1 miktar yeşil soğan ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya sıvı yağ’la yapılmış patates salatası; akşam yemeğinde ise teflon tavada kızartılmış 2 ya da 3 tane yumurta ve yine yeşil salata vardır.

patates diyeti yapanlar, patates diyeti, patates diyeti yorumları, patates diyeti yapanların yorumları, patates rejimi, patates diyeti yaptım, patatesle zayıflama, patates rejimi yapanlar, patates diyeti yapanlar lütfen yazınn

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , , , , , , ,
25 Haziran 2010 2.514 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir