Pelin Otunun Faydaları ve Kullanımı

Pelin otu, acı yavşan olarak da bilinmektedir. Pelin otunun kullanım gerekçeleri: karın ağrısı, basur, ve şeker hastalığı problemlerinin tedavi edilmesi içindir. Pelin otunun kullanımı için, toprağın üstünde kalan kısımlarının alkol içerisinde bekletilerek, özsuyunun alındığını, toprağın altında kalan kök kabuğunun soyularak suyunun emildiğini; ve genel olarak ise pelin otunun çayının içildiğini söyleyebiliriz.


Pelin otunun yetiştiği yerlere bakacak olursak, deniz seviyesinden sonraki 2600 metre yüksekliğe kadar yetişebilen pelin otu, bozkırlarda, yamaçlarda, arazilerde; ve nehir kenarlarında yetişebilmektedir. Pelin otu, Haziran ayı ile, Eylül ayı arasında çiçeklenme döneminde olmaktadır.

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?
Pelin otu genel olarak, idrar söktürücü, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici, midedeki rahatsızlıkları giderici etkilerinden başka, yüksek dozlarda kullanılan pelin otunun, adet söktürücü, ve kurt düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Günde bir ya da iki gram pelin otu tozu kullanılabilirken, pelin otu çayı ise, bir bardak suya bir fiske atılıp, bal ile tatlandırılarak, günde iki ya da üç bardak içilebilir.

Pelin Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Pelin otu çayının hazırlanması için, kaynar suyun içerisine pelin otu çiçeklerinin atılması; ve beş dakika bekletildikten sonra içilmesi gerekmektedir. Pelin otu çayının faydaları arasında, mide ağrısının giderilmesi; ve soğuk algınlığı tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Pelin otunu bir gece suda bekletip, ertesi gün bu suyu içmek, karın ağrısının tedavisini olanaklı hale getirirken, bunun yanında, taze olarak yenilen pelin otunun faydaları ise, mide rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Pelin otu çayı, pelin otunun tamamından yapılacaksa, harici olarak, iltihaplı bölgelere sürülebilir; bu sayede iltihap kurutucu etki gösteren pelin otu, hamile kadınlarda düşük yapma riski meydana getirdiğinden dolayı, kesinlikle tüketilmemelidir.

pelin otu düşük yaparmı, pelin otu cayi, pelin otu çayı faydaları, pelin otu adet söktürürmü, hamilelikte pelin otu, pelin otu düşük, peryavşan faydaları, pelin otu çayı nasıl yapılır, peryavşan otu, pelin otu adet söktürücü

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , , , ,
23 Mayıs 2012 4.021 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir