Resimli karın egzersizleri ve karın eritme hareketleri

Hem gergin hem de düz görünümlü bir karın bedenimizin daha çekici görünmesini sağlayacaktır. Öncelikle söylemeliyiz ki hayalinizdeki düz ve güzel görünümlü bir karın görüntüsüne ulaşmak için resimli karın egzersizlerini mutlaka düzgün bir şekilde ve bu işi önemseyerek yapmalısınız.

Egzersizler boyunca karnınızı gevşek bırakmayın ve nefesinizi doğru bir biçimde alıp vermeye özen gösterin. İşte göbek eritme ve karın yağları eritme hareketleri başlıyor..

Egzersizlere başlama pozisyonunu almak için sırt üstü yere uzanın, ellerinizi iki yana düz ve avuç içleri yere değecek şekilde bırakın. Sol dizinizi kırın ve sağ bacağınızı gergin bir biçimde 90 derece açıyla havaya kaldırın. Bunları yaparken daima düzenli ve kontrollü nefes alıp verin. İki elinizle sağ dizinizi kavrayıp sol bacağınızı gererek 45 derece açıyla havaya kaldırın. Öne doğru art arda 8 minik esneme hareketi yapın. Bu hareketin aynısını diğer bacağınız için de 8 kere uygulayın. Bulunduğunuz şekli bozmadan, bu sefer ellerinizi dizinizin hizasında ileriye doğru uzatıp yine 8 defa esneyin. Son hareketin aynısını diğer bacağınız için de uygulayın (resim 1, resim 2, resim 3).

Diğer karın hareketleri için ayak tabanlarınız yerde ve ellerinizi ensede bırakarak sırt üstü başlama pozisyonunuzu alın. Tam 3 kere ve 8’li gruplar halinde mekik hareketi yapın. Mekik hareketleri boyunca kalkarken nefesinizi verin, yatarken nefes alın. Bacaklarınız hafif açık ve dizlerden kırık bir biçimde, kollarınız ileriye uzanmış şekilde gövdenizi öne doğru 8 defa esnetin. Düzenli nefes alıp vermeyi sakın ihmal etmeyin. Bu hareketin devamında, bacaklarınızı arkadan tutun ve karnınızı içeri çekip beliniz üzerinde doğrularak 4 sayı bekleyin. Bunu, hareketin ilk bölümüyle dönüşümlü olarak tekrarlayın. Tabi nefes düzeninizi bozmadan yapmanız yararınıza olacaktır  (resim 4, resim 5, resim6).

Eller ensede, gövdenizi kıvırarak sol dirseğinizi sağ dizinize, sağ dirseğinizi sol dizinize sırayla 8’er kez değdirin.
Kollar iki yanda, avuç içleri yerde, bacaklarınız biraz açık olarak kalçanızı 8 kez yukarı kaldırıp indirin. Bacaklarınız havadayken nefes alacak, aşağıdayken vereceksiniz. Pozisyonu bozmadan, bu kez bacakları gergin olarak doksan derece dikin ve parmak uçlarını da ileriye uzatın. Bacakların yere açısını koruyarak, kalçanızı 8 defa yerden kaldırıp indirin. Karın bölgesini geliştirmek için bu bölgedeki kasları hedef almak gerekir. Bu kaslar, yerden bir şey almak için her eğilişimizde hareket ettirici olarak davranırlar. Duruşumuzda ve günlük hareketlerinizde dengeleyici olarak rol oynarlar. Peki, sadece mekik yaparak karın bölgemizi geliştirebilir miyiz? Elbette. Ama, geniş kapsamlı ve dengeli bir program çok daha faydalıdır (resim 7, resim 8, resim 9).

Sırt üstü yere uzanıp ayaklarınızı birleştirerek bacaklarınızı ileriye uzatın. Kollarınızı, avuç içleri ileriyi, parmaklarınız tavanı gösterecek halde göğüs hizasının yukarısında ileriyeye uzatın. Kürek kemiklerinizi aşağıya doğru sarkıtın. Vücudunuzun üst kısmını yukarıya doğru, omurganızın eğikliğini koruyarak bükerken, karnınıza bakarak nefes alın. Vücudunuzu yukarı doğru bükmeye devam ederek karnınızı içeriye çekin ve nefesinizi vererek yavaşça tam oturur şekle gelin. Kollarınızı yukarıda tutarak başlangıç pozisyonuna gelecek şekilde hareketi geriye doğru tekrar edin. Başlangıçta bu hareketi 4 kere yineleyin, kademeli olarak artırın. Dizleriniz bükülü, ayaklarınız yere tam basar ve kalça genişliğinde açık olarak, yüzünüz yukarı bakar pozisyonda uzanın. Göbeğinizi içe çekerek karın kaslarınızı kasın. Nefes alın; sonra, kuyruksokumunuzu kaldırırken nefes verin. Sadece kürek kemikleriniz yerle temas halinde kalana kadar vücudunuzu yükseltin. Vücudunuz, omuzlarınızdan dizlerinize kadar dümdüz olmalı. Pozisyonu 30 saniye koruyun Köprü pozisyonunu devam ettirerek, sol bacağınızı kalça hizasında ileri doğru uzatın. Pozisyonu tutun. Ayağınızı tekrar yere indirip, sağ bacağınızla aynı hareketi yapın. Kalçanızı ve gövdenizi indirmeden, hareketi bacaklarınızı değiştirerek 8 kez (her bacakla 4 kez) tekrar edin. Kademeli olarak sayıyı 16’ya (her bacakla 8 kez) çıkarın (resim 10, resim 11, resim 12).

Harekete dizleriniz ve ön kollarınız üzerinde başlayın; dirsekler omuzlara paralel ve parmaklarınız birbirine geçmiş biçimde. Kürek kemiklerinizi aşağıya doğru sarkıtın ve karnınızı kasarak vücudunuzun üst tarafını dengeleyin. Sağ bacağınızı arkaya doğru uzatın; parmaklar alta kıvrık, ağırlık parmak diplerinde, kalçayı sıkı ve leğen kemiğini sabit tutarak. Sol bacağınızı da uzatıp ayakları yan yana getirin. Şimdi önkollarınız ve parmak uçlarınız üzerindesiniz. 20 saniye pozisyonu koruyun; gevşeyin. Egzersizi 3 kere tekrar edin. Önce 20 saniyelik pozisyon korumayla başlayıp, bunu kademeli olarak 30 saniyeye ve sonra 1 dakikaya çıkarın. Dizleriniz bükülü ve kalçalarla aynı hizada, baldırlarınız yere paralel ve ayaklar bitişik vaziyette sırt üstü uzanın. Dirsekleriniz dış tarafları gösterir şekilde, parmaklarınızı iç içe geçirmeden ellerinizi ensenizde tutun. Göbeğinizi içe doğru çekerek karın kaslarınızı kasın. Bacaklarınızı sabit tutarak, karın kaslarınızın yardımıyla gövdenizin üst kısmını sırasıyla kafanızı, boynunuzu ve kürek kemiklerinizi yerden kaldırarak öne doğru bükün. Yavaşça başlama pozisyonuna geri dönün (resim 13, resim 14, resim 15).

göbek eritme hareketleri, göbek eritme egzersizleri, karın eritme hareketleri, göbek eritme hareketleri resimli, basen eritme hareketleri, karın eritme egzersizleri, göbek eriten hareketler, basen hareketleri, basen inceltme hareketleri, basen egzersizleri

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , ,
14 Şubat 2010 14.859 okunma 8 defa yorumlanmış

8 yorum yapılmış »


 • cansu demiş ki:

  bunu ne kadar sure yapmamiz lazim


 • merve demiş ki:

  bence cok guzel bir spor hep yapıyorum


 • Anonim demiş ki:

  işe yarıyor mu


 • Zeynep demiş ki:

  Yaramazmı? Siz yapın bol bol :)


 • bunlarin nasil ve nekadar süre yapilacagini anlamadin ? demiş ki:

  Yorumunuz…


 • ruken demiş ki:

  resimler neden yok?


 • nesli demiş ki:

  neden resimler yok


 • nur demiş ki:

  Neden resimyok

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir