Salatalığın Faydaları ve Zararları, Salatalığın Kalorisi ve Besin Değerleri

Salatalık; ve salatalığın faydaları hakkında bilgi sahibi olmak, bizler için ve sağlıklı yaşam adına büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda sizlere, salatalığın 6 özelliğinden bahsedeceğiz. Bu özellikleri ile birlikte salatalığın faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız amaçlanmaktadır…


Salatalığın Besin Değerleri ve İçeriği

Salatalığın içeriğinde yoğun miktarda C vitamini bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. İçeriğinde yoğun bir şekilde C vitamini barındıran salatalık, bu özelliği ile kolajen oluşumunu güçlendirmekte; ve kemiklerin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu özellik salatalığın faydaları arasında, saçların ve tırnakların daha sağlıklı olması ve daha güçlü bir yapıya sahip olmasını da sayılması gerektiğini göstermektedir.

Genellikle kabuklarını soyarak tükettiğimiz salatalığın kabuklarında, kafeik adı verilen kalp sağlığı açısından oldukça güçlü bir antioksidan bulunuyor. Kafeik, kalp krizi geçiren kişilerin kalp hücrelerinin, kalp krizi sonrasında zarar görmemesi açısından büyük bir öneme sahip. Kafeik asit sadece kalp sağlığı için değil, vücutta bulunan serbest radikallerin vücuttan atılmasında da büyük bir öneme sahip. Serbest radikaller, erken yaşlanma sebebi iken, aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasında ve kanser gelişiminde büyük öneme sahip. Bu nedenle, serbest radikallerin vücuttan atılmasına önemli katkısı olan kafeik asitin, tüm belirtilen etkilere karşı faydalarından da bahsetmekte yarar var.

Salatalık kabuğu ile ilgili bilinmesi gereken bir başka gerçekten daha söz etmek de önemli: salatalık kabuğunda silika adı verilen bir madde bulunuyor. Silika, kalsiyum ve D vitamini ile birlikte alındığında, kolajen üretimine büyük oranda katkı sağlıyor. Ve bu gelişim sırasına baktığımızda, salatalığın kemik erimesini önleyici olduğundan; salatalığın faydaları arasında kemik erimesinin engellenmesinin de sayılması gerektiğinden bahsetmek gerekiyor.

Salatalık içeriğine baktığımızda, salatalığın içeriğinde yoğun miktarda molybdenum mineralinden de söz etmenin gerekliliğini farkediyoruz. Molybdenum adı verilen mineral, enzimlerin fonksiyonlarına büyük oranda katkıda bulunuyor. Özellikle de beyinde yer alan enzimler, bu etkiden yararlanıyor. Bu özelliği, salatalığın faydaları arasında, beynin sürekli taze tutulmasının da sayılmasını gerektiriyor.

Salatalığın içeriğinde yoğun miktarda lif ve su bulunuyor. Bu özelliği ile salatalığın faydaları arasında, kilo almayı önleyici özelliğinden de söz etmek mümkün. Şöyle ki: salatalığın içeriğinde yoğun miktarda bulunan su ve lif, vücudun yoğun olarak triptofan üretmesini sağlıyor. Üretilen triptofan ise, kişilerin yeme isteklerini bastırıyor. Ve bu özelliği ile salatalık, obeziteye engel olarak görülüyor.

Salatalığın Kalorisi

100 gram salatalık yaklaşık 15 kaloridir.

Salatalığın Yüzde Kaçı Sudur? Salatalığın Kaçı Su?

İlginç ama salatalığın %96’sı sudur :)

salatalığın faydaları ve zararları, salatalığın zararları, salatalık faydaları ve zararları, salatalık zararları, salatalık fayda ve zararları, fazla salatalık yemenin zararları, salatanın faydaları ve zararları, salatalığın zararları nelerdir, salataligin kalorisi, salatalık zararları nelerdir

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
4 Haziran 2012 22.322 okunma 2 defa yorumlanmış

2 yorum yapılmış »


  • Azeri kizi demiş ki:

    Yaziyi çok beyendim. Kilo vermek için deniyecem.


  • Cano demiş ki:

    Oğlum sürekli salatalik yiyor zararı varmı dır

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir