Şifalı Bitkiler Anason Hakkında Bilgiler: Anasonun Faydaları ve Zararları

Anason, Türkiye’de, Mardin, Muğla, Denizli, İzmir, Burdur, Balıkesir, Aydın, Antalya, Eskişehir, Kocaeli gibi illetde yetişmektedir. Dünyada ise, Suriye, Mısır, Rusya, Orta Avrupa; ve Güney Avrupa’da yetişmektedir. Anason kültürü ise, Almanya, İtalya, Yunanistan, Girit Adası, İspanya, Asya; ve Kıbrıs gibi yerlerde yayılmaktadır.

Anasonun Özellikleri ve Bileşimi
Anasonun güçlü aromatik özellikleri bulunmaktadır.


Anason dalları, kısa yumuşak tüylü, ya da kısa havlıdır. Anasonun göbdesinin, 70 sm boyunda olduğu söylenebilir. Anason yapraklarının tabanları ise basit yapıdadır; 2 cm ile 5 cm arasında değişen yaprak tabanları, ovat dentat, reniform, petiolat şeklindedir.
Anasonun içeriğinde, kumarinler, flavonoidler, ve uçucu yağ bulunmaktadır.

Anasonun Faydaları

Anasonun faydaları arasında, dispeptik etkilerden söz etmek gerekirken, anasonun faydaları arasında yer alan bir başka etki ise hazımsızlık probleminin giderilmesi yönündedir. Hafif spazmlı gastrointestinal problemlerde de yararlanılan anasonun faydalarından, gaz problemi, ve şişkinlik gibi durumların söz konusu olduğu zamanlarda da yararlanılmaktadır. Anason, östrojenik ajan olarak çalışmaktadır, ve bu şekilde, anasonun faydaları arasında, libidoyu arttırmasından, ve süt salgısını arttırmasından da söz etmek gerekmektedir. Anason aynı zamanda, baharat olarak da kullanılmaktadır.

Anasonun Yan Etkileri
Anasonun yan etkilerine bakacak olursak ise karşımıza, anetol alerji, ilk olarak çıkmaktadır. Anasonun yan etkilerine maruz kalmak istemeyenlerin, gün içerisinde, ezilmiş olan anason meyvelerinden, 1 gram ile 5 gram arasında tüketmeleri gerekmektedir. Anason eğer 150 gram su içerisinde infüzyonel şekilde hazırlanmışsa, gün içerisinde bir kaç sefer alınabilmektedir. 0 yaş ile 1 yaş arasındaki bebeklerde de gaz giderici amaçlı kullanılan anasonun 1 gram olarak verilmesi gerekmektedir. 1 yaş ile 4 yaş arası çocuklar ise, günde iki gram anasonu infüzyonel şekilde tüketebilirler.
Anasonun kontrendikasyonlarına bakacak olursak, anasonun yan etkileri, ve anasonun zararları tam olarak bilinmemekle birlikte, anetol duyarlısı olan kişiler için alerji probleminin söz konusu olma ihtimali, yukarıda da belirttiğimiz gibi bulunmaktadır. Bergapten duyarlısı olan kişilerde ise, fotosensitiviteye neden olabildiği bilinmektedir.
Anasonu, anetol duyarlısı olan kişilerin kullanmaması önerilmektedir. monoaminoksidaz inhibitör; ve antikoagülan tedavilerine ise, anasonun yüksek dozda kullanılması engel olabilmektedir. Anason içeriğinde bulunan anetol, yüksek dozda alınacak olursa, bir takım nörolojik problemlerin de ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

anetol alerjisi nedir, incir ve anason

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
21 Mayıs 2012 776 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir