Şişmanlığın nedenleri: Şişmanlık sebepleri nelerdir?

Bedendeki yağ hücrelerinin sayısı bebeklik ve çocukluk zamanlarındaki beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Ailesi içinde fazla yağlı ya da ağır gıdalarla beslenme alışkanlığı olan insanlarda yağ hücrelerinin miktarı artar ve yağ dokuları genişler. Normal kilosunu korumak isteyenler veya hızlı ve kolay zayıflamak isteyenler söz konusu olduğunda yağ hücresi sayısı az olanlar, yağ hücreleri fazla olanlara göre zayıflamaları daha kolaydır.

Kilo alma konusunda kişinin ailesi ve çevresi de oldukça önem taşır. Çünkü çok iştahlı ve normalden fazla yiyecek tüketen bir aileye ya da çevreye sahipse bundan doğal olarak etkilenip kendisi de fazla besin tüketir.

Stresli dönemlerde beden iştah açıcı özellikleri olan bazı homonlar salgılar. Bunun önüne geçebilmek için ılık bir bitki çayı içmek ve sakinleşmek için başka faydalı yollar denenmelidir.

Birçok insan çoğu zaman günlük enerji girdi ve çıktılarının hangi miktarda olması gerektiğini bilmezler. Buna bağlı olarak az yemek yediklerini ve yeterli miktarda egzersiz, bedensel hareket yaptıklarını sanırlar.


Bu yüzden de gereğinden fazla besin alarak ya da yeterli miktarda besin almalarına rağmen yeterince bedensel hareket etmediklerinden şişmanlamaya başlarlar.

Şişmanlığın nedenleri nelerdir?

Belli başlı şişmanlık sebepleri şunlardır: Ergenlik çağındaki problemler, hamilelik, emzirme, menopoz, doğum kontrol hapları, evlilik, menopoz döneminde kullanılan bazı hormon ilaçları, histerektomi (rahmin alınması ameliyatı), ovariyektomi (kadınlarda yumurtalıkların alınması ameliyatı), çeşitli stresler, boşanma, sigara ve tütün alışkanlığının bırakılması, ruhsal travmalar, depresyon, bazı psikiyatrik tedaviler, geceleri çalışmak, göç, işsizlik, emeklilik, kortizon tipi ilaçlar, bazı uyarıcı tonikler ve dopingler, migren ve tansiyon rahatsızlıklarında kullanılan betablokörler.

Hızlı zayıflamanın zararları ve yan etkileri

Zayıflama konusunda (acil sağlık sorunları hariç) aceleci davranılmamalıdır. Çünkü hızlı verilen kilolar benzer hızlarla geri alınırlar. Hızlı kilo verme yolları yerine zaman içerisinde şişmanlığın nedenleri sırayla ortadan kaldırılmalı ve sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinilmelidir. Hızlı zayıflama yolları ile süratle fazla kilolar verilse bile kişi yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmedikçe ve şişmanlığın nedenlerini ortadan kaldırmadıkça verdiği kiloları ne yazık ki hızla geri alacaktır. Hem iradesini aşırı derece zorlayarak apar topar kilo vermeye çalışanlarda saç dökülmesi, depresyon, sinirlilik, kadınlarda adet düzensizlikleri gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir.

şişmanlığın özellikleri

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , , ,
25 Şubat 2010 1.197 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir