Sivilce İzleri Neden Oluşur?

İnsanlar yaşamındaki mutlaka bir bölümünü sivilcelerle uğraşarak geçirmiştir. Genellikle ergenlik döneminde sivilceler,akneler ve siyah noktalar fazlasıyla oluşur. Sivilce oluşan dönemlerde sivilcileri gidermek için kullanılan yöntemler cilde zarar verir. Olgunlaşmamış akneyi,daha derinde bulunan akneyi sıkmaya çalışmak ciltteki tabakanın ezilmesine neden olur. Sert bir sivilceyi sıkmak içerisindekinin tamamını boşaltılmağını için mikrop kapmasına neden olur.  İltihap kurutulsa bile geç kalınmış bir iz bırakır.  Bu küçük sivilce daha büyük sorun haline gelir.


Sivilce İzlerinin Oluşumu
Çok derinde oluşmuş bir deri boşluğa yerleşmiş yağ  ve dışarıdaki etkenlerden oluşmuş siyah noktalar zamanla derinin kendisini örtmesiyle  sivilceye dönüşür. Bu sivilce düzgün temizlenmediğinde daha büyük izler bırakırken,temizlendiğinde eğer o boşluk doldurulmadığında gözle görülür bir iz bırakır. Bu izler çok ise kişide psikolojik bir rahatsızlık meydana getirebilir. Kişi aynaya baktığında yüzünden iğrenme duygusu oluyorsa,toplum içerisine girmek istemeyişine kadar gidebilir.

Sivilce İzleri ve Çeşitleri
Sivilceler derideki izleri iki ana grupta toplanır. Bunlar ice pick scar ve keloid scar’dır. Derinde oluşmuş sivilcenin,iltihaplı sivilcenin yaptığı bir ize ice pick scar deniliyor. Bu izin sanki daha önce küçük bir şey batmış da deri delinmiş gibi bir görüntüsü vardır. Suçiçeği çıkardıktan sonra,bıraktığı ize çok benzer bir şekli vardır. Bu çukurumsu deliklerin ortalarında da ayrı bir çukur görünümü vardır. Bu iz en fazla yanaklarda oluşur.  Sivilce temizliğinden sonra cilt derisini kendi kendine yeniler. Alttan gelen deri sivilce olan deriden biraz daha büyüktür. Yeni oluşan derinin büyük olması nedeniyle üst deride bozukluk meydana getirir. Bu görünüm çoğu insanda hafif bir elastik yapısı şeklindedir. Verdiği diğer görüntü ise tümseklik,lastik,elastik gibidir. Cildin altında yeni doku geldiği için cildin üst tabakasının renginden biraz daha açık renktedir. Ancak bazen pembemsi,kahverengimsi renklerde oluşabiliyor.

Bu sivilce lekeleri kişi aynada görür görmez sıkmak istediği için deride tahriş olduğundan oluşuyor. Kişi cilt bakımı için yanlış kozmetik ürünleri kullanması sivilceleri farklı boyutlara taşıma neden olarak cilde izler bırakır. Sivilceler için profesyonel kişilerden yardım alarak tedavi uygunlanmalıdır.

yüzdeki delikler neden oluşur, yüzde olusan delikler, yüzde delikler neden oluşur

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, ,
18 Ocak 2012 2.868 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir