Sivilce Nedenleri: Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce, derinin altındaki sebumdan,üst tabakadaki ölü deriden ve dışarıdan aldığı kirli havadan dolayı oluşur. Bazı sivilcelerin içinde ise iltihap ve bakteri bulunabilir.

Sivilce Nedenleri: Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcelerin oluşumda birçok neden vardır. Vücudun içinden etkileyen faktörler daha önceliklidir. Vücuda ağızdan alınan besinlerin ve besin içerdiği değerler oldukça etkilidir. Yağlı bir beslenme tarzı varsa,cips kola kızartılmış yiyecek yeniliyorsa cilt çok daha fazla sebum üretir. Vücut içerdeki sebumu dışarı atmak için sivilce yapacaktır. Yağ ve yağlı yiyeceklerin yenmemesi sivilce oluşumu biraz olsun engelleyebilir.


Sivilce oluşumu engelleyen a vitaminidir. Bu hipotez bazı dermatologlar tarafından kanıtlanmıştır. A vitamini çok alan kişilerde sivilceler daha az iken,az alan kişilerde ise daha çok olduğu görülmüştür. A vitamini en çok havuçta vardır. Bunun dışında elma,armut,yeşil biber,domates,taze fasulye,patlıcan,lahana,ıspanakta da vardır.

Vücuda alınan bazı gıdalar insanlara dokunabilir. Bir besine karşı alerjisi olabilir. Cilt bunu fazla sebum üreterek gösterebilir. Bu yüzden eğer alerji olduğunuz bir besini fark ettiyseniz o besini tüketmeyiniz. Alkol ve sigara kullanmak vücuda zarar verdiği gibi cilde de çok zarar vermektedir. Alkol ve sigara vücuttan c vitaminin emilmesini engeller. Bu yüzden c vitaminin görevi olan deriyi gergin olmasını sağlayan dokuların çalışmamasını sağlar. Alkol deride sivilcenin yanı sıra kırmızı lekeler yapabilir. Bunun sebebi alkol damarları genişletir. Dışarıdan kırmızı lekeler olarak gözükür.

Günde en az bir buçuk litre su içmek hem vücut için hem deri için çok sağlıklıdır. Çünkü su derinin esnekliğini sağlar. Deri esnek olursa eğer içerdeki sebumlarından gözeneklerden kolayca çıkmasını sağlar. Böylece cilt üzerinde atık birikmez. Cilt daha güzel bir görüntüye sahip olur. Güneşe öğle saatlerinde çıkmak sivilcelerin daha çok ilerlemesine neden olur. Öğle saatleri dışında bile çıkarken güneş koruma kremleri kullanılması gerekmektedir.

Spor yapmak cilt için de sağlıklı bir aktivitedir. Çünkü spor yapınca kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede cildin ihtiyacı kadar gerekli yerlere oksijen gider. Oksijenin yeterli olması durumunda cilt kendini yeniler ve sivilce oluşumu aza indirilir.

köklü sivilce, köklü sivilcelere çözüm, köklü sivilce nasıl geçer, spor yapmak sivilce, köklü sivilceler nasıl geçer, köklü sivilceler, köklü sivilcelere bitkisel çözüm, sivilce neden çıkar

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
5 Eylül 2011 2.649 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


  • dilek demiş ki:

    merhaba hocam benim sivilce sorunum var ve ben öğrencğm akdenzde sıcaklardan daha fazla arttğnı düşünüyorum şuan memleketteyım yozgatta yaklaşık 3 aydır tedavı görüyorum fakat hiç bi faydasını göremedim sadece çene bölgesinde oluştu ve içten çıktı yağ bezesi şeklinde fakat çok belliydi ve kızarıktı aktara gittim ve bana bionce akne giderici krem verdi o yağbezeleri dışına vurdu bana 15 gunde geçer bana tedavi dedi fakat 1 ay oldu hiç bir değişklik yok kırmızı lekeler şeklınde kaldı ben antalyaya dönecem ve 15 günüm varr lütfen bana bi çare söyleyin son çarem sizsiniz nasıl geçer bu durum piskolajimi çok etkiliyorr cevap beklıycem dört gözle SEVGİLERLE DİLEKK..:(

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir