Tibetin 5 Hareketi: Tibet Hareketleri ve Faydaları (Resimli Anlatım)

Tibet’in Gençlik Pınarı – Peter Kelder

Televizyonlarda Ayşenur Yazıcı tarafından bahsedilince meşhur olan bir kitap, Peter Kelder’in yazdığı “Tibet’in Gençlik Pınarı” (orijinal adı: Ancient Secret of the Fountain of Youth ), Tibet’ten 5 egzersizi anlatıyor… Aslında Gençlik Pınarı’nı aramak için Himayalalar’a giden bir kişinin gerçek öyküsüdür, bu kitap… Emekli bir İngiliz subayı tarafından Batı’ya aktarılan beş Tibet egzersizinin çok büyük faydaları var.  Kitap fiziksel egzersizlerle beraber beslenme sırlarına da yer veriyor. Bu yazıda resimli tibet hareketlerini bulacaksınız.

Tibet Hareketleri ve Faydaları


Tibetin 5 hareketi, farklı farklı faydalar içeriyor. Her hareketin yanında yararını da göreceksiniz.

Başlangıç olarak her hareketin 3 kez yapılması öneriliyor. Daha sonra her hafta tekrar sayısını 2 şer arttırarak 21 tekrara ulaşıncaya kadar arttırmaya devam edin.Yani 2.hafta her hareketi 5 kez, 3. hafta 7 kez, 4. hafta 9 kez ve bu şekilde arttırmaya devam ederseniz 10 hafta sonra her hareketi 21 kere yapabilir duruma geleceksiniz.

Bu 5 hareketi tamamladıktan sonra ılık yada az serin suyla duş almanız tavsiye ediliyor ama asla soğuk suyla yıkanmayınız.

 Tibetin 5 Hareketi: Tibetin Hareketleri  (Resimli Anlatım)

Tibet Hareketleri – Birinci hareket:

Faydaları : Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve bas ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatabilir.
Uygulanışı : Kollarınızı bir kuş gibi iki yana açın. Avuç içleriniz yere bakacak şekilde saat yönünde yavaşça dönün.

Tibet Hareketleri – İkinci hareket:
Faydaları : Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var.
Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.
Uygulanışı :
1-Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun.
2-Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın
3-Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde kaldırırken dizlerinizin dik olmasına gayret edin

 

Tibet Hareketleri – Üçüncü hareket:

Faydaları : İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.
Uygulanışı :
1-Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durun.Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın
2-Çenenizi göğsünüze yaklaştırın.
3-Başınızı yavaşça mümkün olduğu kadar geriye doğru eğerken,sırtınızı arkaya doğru esnetin.

 

Tibet Hareketleri – Dördüncü hareket:

Faydaları : Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.
Uygulanışı :
1-Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak yere oturun.Ayaklarınız hafifçe aralık olsun ve ellerinizi yere koyun
2-Çenenizi göğsünüze doğru eğin.
3-Başınızı mümkün olduğunca arkaya doğru eğin.
4-Kollarınızı düz tutarak ayak tabanlarınızı ve ellerinizi yere basarken dizlerinizi kırın ve gövdenizi yere paralel olacak şekilde havaya kaldırın.Adalelerinizi bir süre kasın ve ardından gevşeyin.

Tibet Hareketleri – Beşinci hareket:
Faydaları : bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.
Uygulanışı :
1-Kollarınız dik ve bedeniniz aşağı sarkmış halde ( kobra yılanı ) şeklinde durun. Avuçlarınızı yere koyun. Başınızı yumuşak bir şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın.
2-Ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan,kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzla ters v şekli meydana getirin.Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın.

temel jimnastik hareketleri, ısınma hareketleri nelerdir, ısınma hareketleri, TEMEL JİMNASTİK DURUŞLARI, isinma hareketleri resimli anlatim, hareket, jimnastik hareketleri nelerdir, kültür fizik hareketleri, tibetin 5 hareketi, 10 tane ısınma hareketi

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:
22 Haziran 2012 10.734 okunma 1 defa yorumlanmış

Bir yorum yapılmış »


  • ahmet demiş ki:

    hiç bulamadım burda buldum

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir