Zerdeçal Nedir ? Nasıl Kullanılır

ZERDEÇAL (Curcuma longa L.)

Boyu 1 m’ye kadar uzayabilen yeşil, tek yapraklı, uçuk sarı çiçekli, etli rizomlu çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin kurutulmuş rizomları kullanılır. Bitki, yumurtamsı bir ana rizom, parmak şeklinde yan rizomlara sa­hiptir. Ana rizoma, “yuvarlak zerdeçal” yan rizomlara, “uzun zerde­çal” adı verilir. Rizomlar sarı renkli olup toz halde de koyu sarı renk­tedir. Drog çiğnendiği takdirde tükürüğü sarı renge boyar.

Zerdeçal, parlak sarı rengi ve aromasıyla en az diğer Hint baharatları kadar tanınırdı. Baharat olarak popülerdi ancak sağlıkta kullanımı pek de iyi bilinmezdi. Fakat son 20-30 yıllık süreçte bu durum değişti. Zira zerdeçalın hazım ve karaciğer problemlerinde kullanımı büyük ölçüde doğrulandı.


Zerdeçalın Yetiştiği Yerler: anavatanı Hindistan olan bitkinin tropik bölgelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Hint safranı, safran kökü, sarı boya zerdeçav, zerdeçöp, kürküma adlarıyla da bilinir.

Zerdeçalın Etken Bileşenleri Nelerdir: Başta kürkümin olmak üzere disinnamoilmetan tü­revleri (kürküminoitler) ve uçucu yağ (turmeron ve zingiberen başlıca bileşikler) içerir.

Zerdeçalın Kullanım alanları

Zerdeçalın Sağlıkta Kullanımı : Kürküminin safra artırıcı etkisi ispat edilmiştir. Safrakesesin- de kasılmayı uyararak kesenin boşalmasını sağlar. Bu yüzden safra ra­hatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca iltihap giderici etkisi de belirlenmiş­tir. Esas olarak hazmı kolaylaştırıcı ve gaz gidericidir. Peptik ülser ve ağrılarında, inflamasyon giderici etkisiyle romatizmal artritte diyarede ve haricen deri rahatsızlıklarında kullanılabilir. Halk hekimliğinde, as­tım, çıban, soğuk algınlığı, epilepsi, baş dönmesi, böcek sokmaları, sa­rılık ve mantara karşı ayrıca süt salgılanması için kullanılmıştır.

Zerdeçalın Gıdada Kullanımı  : Tadı, baharlı, portakalsı, zencefilsi ve çok hafif acı lezzettedir. Daha çok jelatin ve pudingler, çeşni maddeleri, hazır çorbalar, etler ve turşularda kullanılır. Gıdalar için uygun doğal renk katkılarının en önemlilerinden biridir. Ayrıca ipekli kumaşlar ve ince derilerin boyan­masında kullanılmaktadır.

zerdeçal nasıl kullanılır, ibrahim saraçoğlu zerdeçal nasıl kullanılır, zerdeçal nasıl kullanılır ibrahim saraçoğlu, kurkumin nedir, tane zerdeçal nasıl kullanılır, ögütülmüs zerdecal nasil kullanilir, hint kadinlari zerdecali gizellikleri icin nasil kullaniyor, zerdecali tuylerden kurtulmak icin nasil kullanilir

» Bayram Tatlıları (Bayram için kolay Tatlı Tarifleri)etiketler:, , ,
26 Haziran 2012 1.829 okunma Yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir